هفت طرحی که سیمای سلامت در کهگیلویه و بویراحمد را بهبود بخشید
هفت طرحی که سیمای سلامت در کهگیلویه و بویراحمد را بهبود بخشید

ارایه هفت بسته جدید در قالب برنامه هایی چون افزایش خدمات به معلولان،درمان ناباروری، پوشش درمانی بیماران خاص، خدمات ترک اعتیاد،طرح دارویار و اجرایی شدن تعرفه خدمات پرستاری که از سوی بیمه سلامت در دولت سیزدهم عملیاتی شده نویدبخش بهبود سیمای سلامت در کهگیلویه و بویراحمد است.

با توجه به اینکه بیش از ۵۲۰ هزار نفر از جمعیت استان ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد از خدمات بیمه سلامت بهره مند هستند ارائه بسته های خدمتی جدید به منظور گسترش چتر خدمات بیمه سلامت منجر به بهبود وضعیت سلامت و نشاط زندگی، بخش عمده ای از مردمان این استان شده است.

هم اکنون ۳۳۰ هزار نفر از اهالی مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد، ۸۶ هزار و ۸۰۰ نفر از کارکنان دولت در این استان و ۳۶ هزارو ۵۸۵ نفر از سایر اقشار از بیمه سلامت استفاده می کنند که نشان دهنده اهمیت گسترش خدمات این بیمه به ویژه در مناطق کمتر برخوردار است.

در زمان حاضر یکهزارو ۲۰۰ موسسه خدمات درمانی در بخش خصوصی و دولتی طرف قرارداد بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد هستند که این امر دسترسی به خدمات درمانی در نقاط مختلف استان را آسان کرده است.

افزایش خدمات به معلولان

از آنجا که جامعه معلولان به دلیل شرایط خاص جسمی آنان نیاز به دریافت خدمات درمانی مداوم دارند و این استان به دلیل ازدواج های فامیلی با بیش از ۲۳ هزار معلول دارای شمار زیادی از این گروه آسیب پذیر است افزایش بسته های خدمتی زمینه را برای بهبود وضعیت سلامتی آنان فراهم کرده است.

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تاکنون ۵۹ کد خدمتی در بستر نسخه نویسی الکترونیکی برای بهبود وضعیت سلامتی معلولان این استان پیش بینی شده است.

کیان دهراب پور تاکید کرد: ۱۵ کد خدمتی برای پروتز،۱۱ کد خدمتی مربوط به گفتار درمانی،۹ کدخدمتی شنوایی سنجی،هفت کد در بخش بینایی سنجی،پنج کد فیزیوتراپی، ۶ کد خدمتی در حوزه کار درمانی، پنج خدمت در بستر نسخه نویسی الکترونیک از سوی پزشکان متخصص ویژه تخفیف برای معلولان پیش بینی شده است.

وی با اشاره به شرایط سخت زندگی معلولان و نیاز به استفاده از خدمات درمانی مداوم ابراز داشت: افزایش خدمات به این قشر آسیب پذیر نقش مهمی در بهبود وضعیت زندگی و سلامت آنان دارد.

طرح دارویار

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت:با اجرایی شدن طرح دارویار در تیر ماه امسال بیش از ۱۱ میلیارد تومان به ۹۴ داروخانه‌ فعال طرف قرارداد بیمه سلامت استان پرداخت شده است.

وی گفت: اجرای طرح دارویار هیچ هزینه اضافه‌ای برای خرید دارو به مردم تحمیل نمی‌کند بلکه ارز ترجیحی که پیشتر برای واردات دارو هزینه می‌شد، به منظور هزینه کرد خرید داروی مردم در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر قرار گرفته است.

دهراب پور جلوگیری از قاچاق معکوس دارو و اصلاح شیوه مصرف آن را از مزایای طرح دارویار اعلام کرد و گفت: این طرح از سوی دولت سیزدهم مطرح و اجرا شده و هیچ افزایش قیمتی برای مصرف کننده‌ها رخ نمی‌دهد.

اختصاص مبلغ چهارصد میلیون ریال به عنوان کمک هزینه پیوند کلیه یکی از بخش های این طرح است که تاکنون به یک شهروند که کلیه اهدا کرده پرداخت شده است.

این کمک هزینه از محل اعتبارات موضوع تبصره ماده ۹ اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج، پس از انجام شدن پیوند و با نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اهداکنندگان زنده پرداخت می‌شود.

در این تبصره تاکید شده است که مدیر عامل سازمان بیمه سلامت مجاز است حداکثر به میزان پنج درصد (۵%) اعتبارات مصوب صندوق را بدون رعایت ضوابط موضوع این اساسنامه و مطابق ضوابط اعلامی از سوی وزارت به مشمولان نیازمند پرداخت نماید تا زمینه محافظت مالی مناسب تری را برای آن‌ها فراهم آورد..

افزایش میزان خدمات به بیماران خاص

پنجم مردادماه ۱۴۰۱ هیات دولت در اجرای تکلیف قانونی بند “ن” تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و با توجه به ضرورت تسریع در توسعه حفاظت مالی از بیماران خاص و صعب‌العلاج، اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج را به تصویب رساند.

دولت سیزدهم با اختصاص بودجه پنج هزار میلیارد تومانی،صندوق بیماران خاص، صعب‌العلاج و نادر را راه اندازی کرد تا بتواند بخشی از دغدغه این بیماران را از طریق حمایت‌های دولتی برطرف کند.

هفت طرحی که سیمای سلامت در کهگیلویه و بویراحمد را بهبود بخشیده استهفت طرحی که سیمای سلامت در کهگیلویه و بویراحمد را بهبود بخشیده است

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیماران خاص استان مبتلا به یکی از ۲۷ نوع بیماری مشخص شده، حتی افراد تحت پوشش بیمه های دیگر می توانند از خدمات و مزایای صندوق بیمه بیماران خاص، صعب‌العلاج و نادر استان بهره مند شوند.

کیان دهراب پور اظهار داشت: هم اینک صندوق بیمه بیماران خاص، صعب‌العلاج و نادر در استان راه اندازی شده است، پیش از راه اندازی این صندوق تنها پنج بیماری خاص تحت پوشش خدمات ویژه بیمه سلامت بودند.

وی افزود: این پنج بیماری شامل بیماران ام اس، به تعداد ۴۲۴ نفر، تالاسمی ماژور به تعداد ۲۸۰ نفر، دیالیزی ۲۵۴ نفر، پیوند کلیوی ۲۱۴ نفر و هموفیلی ۴۶ نفر که مجموعا یک هزار و ۲۱۸ نفر بوده است.

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: این بیماری ها شامل بیماران سرطانی، بیماری های قلبی و عروقی، همه پیوندها( پیوند کلیه، پانکراس، روده، ریه، مغز و استخوان، بیماری های مزمن روانی، صرع مقاوم به درمان، پارکینسون، آسیب های شنوایی شدید، اوتیسم، اس ام ای تیپ یک، دو و سه، بال پروانه ای و موکوپلی ساکاریدوز هستند.

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: افرادی که مبتلا به این بیماری ها هستند جهت برخورداری از تخفیفات ویژه این صندوق می بایست در سامانه شهروندی سازمان بیمه سلامت www.bimehsalamatiranian.ir و یا به معاونت درمان دانشگاه مراجعه و در سامانه مدیریت بیماری های نادر ثبت نام کرده و از تخفیفات ویژه بیمه سلامت برخوردار می شوند.

وی تصریح کرد: در بخش سرپایی از جمله دارو نیز پوشش بیمه به میزان ۷۰ درصد است که این میزان برای خاص رایگان تا سقف ۹۰ درصد است.

تحقق قانون تعرفه خدمات پرستاری

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سال ۱۳۸۶ در مجلس به تصویب رسید و تاکنون از مطالبات بر زمین مانده این قشر زحمت کش بود که پس از سال ها انتظار هم اکنون به همت دولت سیزدهم و بیمه سلامت وارد فاز اجرایی شده است.

با اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات هزینه خدمات پرستاری که حدود ۲۵۰ خدمت نظیر سونداژ، اکسیژن‌تراپی و ترانسفوزیون می‌باشد به خود پرستاران تعلق می‌گیرد در حالی که اکنون برخی از این خدمات به نام پزشک ثبت می شود.

هفت طرحی که سیمای سلامت در کهگیلویه و بویراحمد را بهبود بخشیده است

بر اساس ماده واحده این قانون، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شده استاندارد بسته‌های خدمات، تشخیصی و درمانی کادر پرستاری موضوع ماده(۱۶) قانون سازمان نظام پرستاری را در همه مراکز بهداشتی و درمانی کشور تعیین و به استناد قانون بیمه همگانی با هماهنگی وزارت رفاه در چهارچوب سرانه مصوب، تعرفه سالانه پس از تصویب شورای عالی بیمه و هیأت وزیران اجرا کند.

طبق این قانون کارانه ارائه کنندگان خدمات پرستاری باید بر اساس قانون تعرفه‌گذاری اجرا شود و مطابق تبصره دو این قانون قرار بود، آیین نامه اجرایی آن با همکاری وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پرستاری تدوین و پس از تایید شورای عالی بیمه خدمات درمانی به تصویب هیأت وزیران برسد و اجرا شود.

براساس این طرح میانگین دریافتی پرستاران در سه ماه اخیر، محاسبه و ضرب در ضریب ۲.۲ می‌شود و این مبلغ به عنوان کارانه به پرستاران پرداخت می‌شود اما از ماه‌های آینده و زمانی که بررسی اسناد توسط بیمه‌ها انجام شود میزان دریافتی پرستاران بر اساس عملکرد و تعرفه خدمات آنها خواهد بود.

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص اعتبار به حوزه درمان به منظور اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در استان خبر داد.

کیان دهراب پور تعداد پرستاران فعال در کهگیلویه و بویراحمد را بیش از ۲ هزار و ۶۱۱ نفر اعلام کرد و گفت: برای اولین بار ۱۳ میلیارد و ۷۵ میلیون تومان به عنوان تعرفه پرستاری از طرف اداره کل بیمه سلامت استان به حساب دانشگاه علوم پزشکی یاسوج واریز شد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع ارتقای حقوق و دستمزد پرستاران همواره یکی از مطالبه‌های آنان بوده ، ادامه داد: هویت حرفه‌ای، ارتقای کیفیت خدمات پرستاری و عدالت در پرداخت، اهداف مهم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است.

خدمات جدید به زوج های نابارور

با توجه به اینکه بر اساس آخرین آمارها، ۲۰ درصد زوج ها در کهگیلویه و بویراحمد نابارور هستند و پیش از این بخش قابل توجهی از هزینه درمانی این مشکل تحت پوشش بیمه نبود و هزینه‌های سنگینی برای افراد و زوجین نابارور به همراه داشت افزایش خدمات ناباروری زمینه فرزندآوری برای همه زوج های متقاضی را فراهم کرده است.

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت: زوج‌های نابارور هم استانی می‌توانند از تخفیف های ۹۰ درصدی خدمات درمانی بیمه سلامت بهره مند شوند

دهراب پور اظهار داشت: در راستای شعار افزایش جمعیت بیمه سلامت هزینه زوج های نابارور تحت پوشش بیمه سلامت این استان را پرداخت می کند.

وی با اشاره به اینکه زوج‌های نابارور ۱۰ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند ابراز داشت: بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد سال جاری، ۹۷۲ میلیون تومان برای هزینه‌های درمان نازایی‌ها پرداخت کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین امسال ۱۱۱ نفر در ۲ مرکز درمانی بی بی حکیمه گچساران و مرکز آموزشی درمانی شهید جلیل یاسوج برای درمان ناباروری مراجعه کرده اند.

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: زوج‌های ناباروری که برای درمان به استان‌های دیگر مراجعه می‌کنند با تحویل فاکتور به بیمه سلامت می‌توانند از تخفیفات ۹۰ درصدی بهره‌مند شوند.

سایر خدمات جدید بیمه سلامت

دهراب پور عنوان کرد: برداشتن سقف پرداخت هزینه های فیزیوتراپی و همچنین حذف محدودیت های موسسات ترک اعتیاد از دیگر خدمات جدید بیمه سلامت در دولت سیزدهم بوده است.

وی تاکید کرد: در حالی که تا پیش از عملیاتی شدن حذف محدودیت های موسسات ترک قرارداد ترک اعتیاد ۱۰موسسه در کهگیلویه و بویراحمد با بیمه سلامت تفاهم نامه داشتند اینک شمار مراکز خدمات مذکور به ۱۳ مورد افزایش یافته است.

سرمایه گذاری ۱۷۸ میلیارد تومانی

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت: نیمه نخست امسال ۱۷۹ میلیارد تومان برای حوزه بیمه سلامت در استان هزینه شده است.

دهراب پور افزود: از این میزان اعتبار به بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، موسسات خصوصی، داروخانه های خصوصی ، همچنین به خدمات سطح یک (امور روستائیان ) هزینه شده است.

افزایش جمعیت زیرپوشش

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت: از یک سال گذشته تاکنون ۱۵ هزار و ۸۱۷ نفر به جمعیت زیرپوشش بیمه سلامت در استان افزوده شده است.

دهراب پور با اشاره به اینکه تاکنون ۵۲۹ هزار ۳۱۰ نفر از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد زیرپوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند تاکید کرد:در زمان حاضر ۳۲ دفتر پیشخوان در شهرستان های مختلف استان آماده نام نویسی از افراد بدون پوشش درمانی هستند.

دهراب پور ابراز داشت: افراد ساکن در مناطق محروم و کمتربرخوردار کهگیلویه و بویراحمد که فاقد بیمه هستند می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و ارائه مدارک هویتی خود برای بهره مندی از خدمات رایگان بیمه سلامت اقدام کنند.

وی تاکید کرد:.شهروندان فاقد بیمه درمانی همچنین می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی به نشانی www.bimehsalamatiranian.ir برای قرار گرفتن زیرپوشش بیمه درمانی اقدام کنند.

وی عنوان کرد: همه کسانی که زیرپوشش بیمه سلامت قرار می گیرند تا سه ماه نخست از پرداخت حق بیمه معاف هستند.

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: پس از اتمام دوره سه ماهه، آزمون وسع (استحقاق سنجی) از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد و دهک هر بیمه شده مشخص می شود.

وی تاکید کرد: دهک های اول تا سوم از پرداخت حق بیمه معاف هستند، دهک های چهارم و پنجم ۱۰در صد، دهک های ششم وهفتم ۲۰درصد، دهک های هشتم و نهم ۵۰ درصد از حق بیمه را پرداخت می کنند.