آیا پل بیدانجیر مانعی برای سد آبریز کهگیلویه خواهد شد؟
آیا پل بیدانجیر مانعی برای سد آبریز کهگیلویه خواهد شد؟

روزهای اخیر در فضای مجازی و رسانه ای کهگیلویه و بویراحمد اخباری مبنی بر ایجاد یک پل در روستای «بید انجیر» بر روی رودخانه مارون در حوالی مخزن سد آبریز منتشر شده که احداث پل به عنوان مانعی برای ساخت سد آبریز مطرح شده و واکنش های زیادی در استان و خارج از استان داشته است.

به گزارش امید دنا  رودخانه پرآب و خروشان مارون از رودخانه‌های جنوب غربی ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد است و تنها رودخانه استان است که تمام آورد آن از داخل استان سرچشمه می گیرد.

سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد که قرار است به عنوان دومین سد بر روی رودخانه مارون ساخته شود با داشتن امتیازهای هیدرولوژی، ژئوتکنیکی و منابع آبی موجب کنترل سیلاب های مخرب و تحول در کشاورزی منطقه خواهد شد.

دغدغه مردم شهرستان های کهگیلویه، لنده و چرام طی این سالها از مسئولان و بخصوص دولت سیزدهم با توجه به وجود دشت های وسیع و اراضی مستعد کشاورزی و ظرفیت های بالقوه در بخش های مختلف صنعتی و گردشگری احداث سد آبریز در بالادست رودخانه مارون است.

کهگیلویه و بویراحمدی که ۲ میلیون مترمکعب تولید آب در مارون دارد و حدود ۴۹۰ میلیون متر مکعب هم سهم دارد ۱۳۵ میلیون متر مکعب آن را حق دارد در زمستان بگیرد لذا سد آبریز با این وضعیت مطالعه شد و مجوز تخصیص آب، زیست محیطی، پدافند غیرعامل، باستان شناسی و فنی گرفت.

 

آیا پل بیدانجیر مانعی برای سد آبریز کهگیلویه خواهد شد؟

پل بید انجیر منافاتی با سد آبریز ندارد

اخیرا خبرهای متفاوتی در خصوص کلنگ زنی پل روستای بید انجیر منتشر شد که اذعان دارند این پل به معنای پایان رویای ساخت آبریز است اما معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص می گوید: پل بید انجیر در یک ساله اخیر مطالبه مردم بوده است و فرماندار، نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان پیگیر احداث این پل بودند.

کیامرث حاجی زاده افزود: سد آبریز هم مطالعات آن در دست انجام است و در همین حال یک پل مربوط به شرکت نفت واقع در مسیر سد چم شیر باید برداشته می شد و با پیگیری های انجام شده با موافقت شرکت نفت این پل به بید انجیر انتقال یافت.

وی ادامه داد: سال هاست که ۲۰ روستای محروم منطقه آبریز و بید انجیر در شهرستان کهگیلویه و چرام سالهای زیادی است برای عبور از رودخانه خروشان مارون از وسیله ای سنتی بسیار خطرناک به نام گِرگِر استفاده می کنند و حتی چند نفر از این وسیله پرت شده اند و جان خود را از دست داده اند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: این پل فلزی دارای پیچ و مهره است و کلنگ زنی این پل با استعلام از آب منطقه ای استان صورت پذیرفته است چنانچه سد احداث شود قابل برداشتن است.

حاجی زاده عنوان کرد: ایجاد این پل برای جا به جایی مصالح در ساخت سد آبریز نیاز است و منافاتی با احداث سد آبریز ندارد.

 

 

آیا پل بیدانجیر مانعی برای سد آبریز کهگیلویه خواهد شد؟

آخرین وضعیت سد آبریز کهگیلویه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: سد آبریز کهگیلویه مجوزهای لازم از جمله زیست محیطی پدافند غیر عامل باستان شناسی تخصیص آب را اخذ نموده است.

آرش مصلح افزود: مطالعات شبکه آبیاری اراضی هدف انجام و در حال نهایی شدن است.

وی تاکید کرد: هم اکنون اقدامات طراحی مولفه های سد شامل بدنه تونل سازه ها نیروگاه در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: طراحی یک سد و نیروگاه آن نیازمند طی فرآیندهای لازم است و از جمله عملیات ژئوتکنیک که حفاری های ژئوتکنیکی بوده نیز انجام شده است.

مشخصات سد آبریز

عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز با هدف انتقال آب به ۳۰هزار هکتار از زمین های تشنه شهرستان های کهگیلویه و چرام که مورد تاکید وزیر نیرو در سفر مهرماه سال ۹۸ به این استان بود

.

با ساخت این سد ، آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت های شهرستان های کهگیلویه و چرام انتقال می یابد .

مطالعات فاز اول و دوم این طرح از سوی منابع آب اجرایی شده است.این سد با ارتفاع ۱۵۰ متر و بصورت آر سی سی اجرا می شود.

بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد.

سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های کهگیلویه و چرام پیش بینی شده است شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت.

سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.

سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی شهرستان کهگیلویه احداث می شود.

استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب بارش سالیانه و نیز ۸.۵ میلیارد متر مکعب رواناب از جمله استان های شاخص کشور در پتانسیل آبی بشمار می رود که آنچنانکه باید تاکنون زیرساخت های لازم برای استفاده از این ثروت خدادادی نصیب ساکنانش نشده است.

تحقق عدالت رویکرد غالب دولت مردمی سیزدهم است و تحقق آن در تمامی حوزه ها به وِیژه حوزه تامین منابع آبی پایدار ملموس است و امید است با وفاق و همدلی این سد تاثیر گذار در استان کهگیلویه و بویراحمد ساخته شود تا مردم از نعمت آب در حوزه های مختلف بهره مند شوند و زمین های تشنه شهرستان های این استان سیراب شوند