امید دنا؛ منطقه حفاظت شده خاییز به دلیل کمبود نیرو و نبود تجهیزات لازم برای اطفای حریق بیش از پنج ساعت است که همچنان بدون هیچ گونه حافظی در آتش می سوزد.

امید دنا، آتش‌سوزی در کوه خاییز مشرف به بهبهان از عصر امروز پنج شنبه شروع شده بود و‌ زبانه آتش هر لحظه شدیدتر می‌شود.

این آتش‌سوزی در حال پیشروی به سمت کهگیلویه است و به گفته شاهدان عینی از روستای آب کاسه قابل مشاهده است.

فرماندار کهگیلویه با بیان اینکه نیروها در حال اعزام به محل حادثه هستند اظهار داشت: از همه فعالان محیط زیست، تشکل‌های مردم نهاد و دوستداران طبیعت تقاضا داریم برای مهار آتش کمک کنند.

علیرضا اتابک افزود: به علت صعب‌العبور بودن منطقه امکان حضور خودرویی نیرو فراهم نیست.

فرماندار کهگیلویه تصریح کرد: نیروهایی که قصد عزیمت به محل آتش‌سوزی را دارند از آب کاسه پیاده به کوه اعزام می‌شوند.

وی اضافه کرد: لازم است چراغ قوه برای روشنایی دید ، کفش و لباس مناسب برای کوهنوردی و در صورت داشتن کیف کوهنوردی برای برداشتن آب و اغذیه کافی همراه خود داشته باشند.

به گزارش فارس طی این هفته بیش از سیزده فقره آتش‌سوزی‌های در مراتع و مزارع کهگیلویه به وقوع پیوسته است.

منطقه حفاظت شده خاییز با مساحتی بالغ بر ۳۳ هزارو ۳۸۵ هکتار طی مصوبه شماره ۱۶۳ مورخ ۲۳/‏۱۰/‏۷۷‬ شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.

پوشش گیاهی منطقه بلوط (گونه غالب) بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.

شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خاییز کل و بز است که این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کل و بز کشور قرار داده است.

سال گذشته هم 150 هکتار از مراتع منطقه حفاظت شده خائیز شهرستان کهگیلویه طعمه حریق شد./فارس

  • نویسنده : غلامی