آتش سوزی گسترده در جنگل‌های کوه خائیز بخش زیادی از جنگل‌های این منطقه را خاکسترکرد. به گزارش پایگاه خبری-امیددنا:حادثه تلخ آتش‌سوزی از عصر روز گذشته به جان خائیزافتاده و شعله‌های بی‌رحم آتش لحظه‌ای به درختان تنومند بلوط و گونه‌های گیاهی این کوه سرافراز اجازه نفس کشیدن نمی‌دهد.جنگل‌های زاگرس این روزها مورد هجوم بی رحمانه‌ای است […]

آتش سوزی گسترده در جنگل‌های کوه خائیز بخش زیادی از جنگل‌های این منطقه را خاکسترکرد.

آسمان تنها نظاره گر  سوختن درختان ایستاده خائیز +فیلم

به گزارش پایگاه خبری-امیددنا:حادثه تلخ آتش‌سوزی از عصر روز گذشته به جان خائیزافتاده و شعله‌های بی‌رحم آتش لحظه‌ای به درختان تنومند بلوط و گونه‌های گیاهی این کوه سرافراز اجازه نفس کشیدن نمی‌دهد.جنگل‌های زاگرس این روزها مورد هجوم بی رحمانه‌ای است که آتش سرخ در دامان درختان انداخته است و حالا 26 ساعتی می‌شود شاهد مرگ دردناک درختان و مرتع کوه خائیز هستیم.

منطقه‌ای که علاوه بر پوشش گیاهی و تنوع جنگلی زیستگاه حیات وحش از قبیل کل، بز و گونه‌های مختلف پرندگان است به سرعت خاکستر می‌شود و رنگ کوه را سیاه می‌کند.

زبانه آتش بر فراز خائیز از کیلومترها دورترقابل مشاهده است این آتش‌سوزی با وزش باد شدت گرفته و صحنه‌های نگران کننده‌ای از نابودی جنگل‌های بی‌زبان را ترسیم کرده است.آتش کوه خائیز ناشی از سهل‌انگاری شهرستان همجوار در کنترل طی ساعات اولیه است. حادثه‌ای که اگر به موقع مدیریت می‌شد شاهد حجم عظیم آتش در حوزه استحفاظی کهگیلویه نبودیم.موضوعی که فرماندار کهگیلویه را نیز به انتقاد واداشت. علیرضا اتابک در نشست اضطراری ستاد  مدیریت بحران که به ریاست استاندار در منطقه آب کاسه برگزار شده بود، اظهار داشت: آتش‌سوزی از حوزه استحفاظی بهبهان آغاز شد و به شهرستان ما اطلاع‌رسانی نشد.

علیرضا اتابک افزود: اگر اطلاع قبلی داشتیم کمک می‌کردیم زودتر مهار می‌شد.

وی با بیان اینکه به محض اطلاع از ورود آتش به منطقه ستاد مدیریت بحران وارد عملیات شد و اکیپ‌هایی در محل حاضر شد، تصریح کرد: نیروهای مردمی، بسیج، گروه‌های جهادی،مردم نهاد، کوهنوردان، نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست، امدادگران هلال‌احمر و اقشار مختلف برای کمک به مهار آتش به محل اعزام شدند.

اتابک گفت: به علت شرایط دشوار حاکم بر منطقه در ساعات اولیه نیروهای با پیاده‌روی چهار ساعته به محل حادثه رسیدند اما با حضور بالگردهای امدادی از صبح امروز 22 سورتی پرواز برای انتقال نیروها صورت گرفت.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد که  به همراه معاون سیاسی از صبح امروز برای مدیریت حادثه عازم منطقه شده بود، از همه وقت خود برای مدیریت عملیات و هماهنگی برای اعزام بالگرد اطفای حریق استفاده کرد.

وی طی تماس‌های تلفنی با مقامات کشوری و لشکری هماهنگی لازم برای اعزام بالگردهای آب پاش را انجام داد.

کلانتری در خصوص پیگیری‌های انجام شده از صبح امروز تصریح کرد: با رئیس دفتر رئیس جمهور، مدیرکل بحران و وزیر کشور برای اعزام بالگرد صحبت کردم متاسفانه وقوع حوادث در استان‌های همجوار اجازه حضور به موقع بالگردها را نمی‌دهد.

وی گفت: محورهایی برای به کارگیری بالگردها مشخص و تعریف می‌شود تا فردا برای عملیات بالگردهای آبپاش تعللی به وجود نیاید.

کلانتری همچنین از دستور سردار سلامی و همچنین ارتش برای رسیدگی به موضوع و صدور دستورات لازم خبر داد.وی اضافه کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته فردا چهار فروند برای آب پاشی عازم محل خواهند شد.همچنین احد جمالی معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص علت حادثه گفت: قطعا اگر ادله کافی برای خطای انسانی در این حادثه ارائه شود قطعا با خاطیان برخورد قانونی خواهد شد.

کلانتری با بیان اینکه دو فروند بالگرد در منطقه حضور دارند و کار جابجایی نیروها را انجام می‌دهند، ادامه داد: بالگردهای دارای بسکت حمل آب فردا صبح در اختیار ما قرار خواهند گرفت.وی ابراز امیدواری کرد با حضور بالگردهای اطفای حریق آتش فردا تا قبل از غروب مهار شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: دستورات خوبی از سوی رئیس جمهور و آقای جهانگیری و عنایت وزیر کشور صادر شده و همه ارگان‌ها همکاری خوبی داشتند.

کلانتری افزود: بالگردهای نیروهای مسلح، نیروی زمینی سپاهف هوانیروز، هلال‌احمر و شرکت نفت فردا به منطقه اعزام می‌شوند.وی در خصوص علت بروز حادثه گفت: این آتش سوزی چند روز در بهبهان روی داده متاسفانه مهار نشد تا اینکه دیشب به جنگل‌های ما سرایت کرد.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : خبرگزاری فارس