جهاد کشاورزی کهگیلویه در یک سال اخیر بیش از ۲۵ طرح در زمینه احداث کانال جاده و پل بین مزارع اجرا کرد که بسیاری از آن‌ها ایجاد و مابقی نیز تا تیرماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

به گزارش امیددنا؛علیرضا نیکویی زاده در سالروز تاسیس جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی و با تبریک هفته جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: جهاد کشاورزی کهگیلویه در یک سال اخیر بیش از ۲۵ طرح در زمینه احداث کانال جاده و پل بین مزارع اجرا کرد که بسیاری از آن‌ها ایجاد و مابقی نیز تا تیرماه سال جاری به بهره برداری می رسد.
نیکویی زاده با قدردانی از حمایت رئیس سازمان جهاد کشاورزی معاونین و مجموعه ستادی سازمان و فرماندار پر تلاش شهرستان گفت: نگاه جهاد کشاورزی توجه ویژه به تمامی مناطق به ویژه مناطق کم برخوردار است به طوری که در دورترین نقاط مثل آجم، لیراب و رودریش هم اکنون احداث کانال آبرسانی و جاده بین مزارع در اولویت کاری قرار دارد.
وی افزود :اعتبار طرح‌های آبرسانی و جاده بین مزارع ۴۵ میلیارد ریال بوده است.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی کهگیلویه، آموزش کارکنان جهت افزایش توانمندی و آموزش‌های مهارتی ویژه ۳ هزار نفر در روستا و 562 هزارنفر آموزشهای کمتر از یک روز و انفرادی را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان نمود.
وی ادامه داد: بنابر تاکید رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در جهت‌ حمایت از اشتغال بانوان ۲ سایت باغچه های خانگی ویژه زنان روستایی و تولید محصولات سالم با ارائه نهادهای رایگان، توزیع ۱۵۰ کیلو بذر قارچ رایگان و واگذاری دو دستگاه جوجه کشی جهت اشتغال زایی به زنان روستایی اقدام شد.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی کهگیلویه بیان کرد: بزودی طرح پرواربندی بره 500 راسی افتتاح و طرح ۲۰۰ قطعه شترمرغ نیز در مرحله بهره‌برداری است.
وی حمایت از زنبورداران و دامداران را نیز گام دیگر این مدیریت خواند و گفت: در سال گذشته 20 تن شکر بین زنبورداران و ۸۰۰ تن سبوس بین دامداران توزیع شد.
نیکویی زاده به میزان تولید گوشت در کهگیلویه پرداخت و گفت: میزان تولید گوشت مرغ و همچنین تخم‌مرغ به ترتیب ۳۲۹۵ و ۵۴۰ تن بوده است.
وی گفت: میزان تولید گوشت بلدرچین بیش از 7تن و گوشت بوقلمون نیز ۱۱۲ تن و گوشت شترمرغ 7/5تن میباشد که رشد چشمگیری داشته است.
وی با بیان اینکه ۱۵۰۰ تن انواع بذر اصلاح شده میان کشاورزان توزیع شده خاطرنشان کرد بیش از135هزار کیسه انواع کود شیمیایی نیز جهت استفاده درمزارع وباغات دراختیار کشاورزان قرار گرفت.
سرپرست مدیریت جهادکشاورزی کهگیلویه تصریح کرد:
با کاشت کلزا در بیش از300 هکتار و برداشت ۵۰۰ تن از این مزارع و خرید تضمینی آن از سوی دولت به رکورد تازه‌ای دست یافتیم و خرید تضمینی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان نیز تا امروز ۲۳ هزار تن بوده که پیش‌بینی می‌کنیم این رقم به ۲۵ هزار تن افزایش یابد.
وی اجرای طرح های pvs برای معرفی ارقام جدید کلزا جو و گندم را ۱۳ مورد عنوان کرد و گفت در بیش از 700
هکتار انواع حبوبات و صیفی جات کاشت شد که ۲۵ هزار تن محصول از این مزارع به دست آمد
نیکویی زاده تشکیل ستاد مبارزه با ملخ صحرایی، کنترل و پایش در مناطقی که احتمال سرایت این آفت وجود داشته و اجرای پروژه ردیابی و کنترل آفات و بیماری های قرنطینه ای نظیر مگس میوه مدیترانه باکتریایی و شانکر باکتریایی درسطح 500هکتار با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال، مبارزه بیولوژیکی با آفت شپشک اردالود مرکبات با رهاسازی کفش دوزک کریپتولوموس درسطح ۵۰ هکتار از باغات کهگیلویه را از جمله عملکرد این مدیریت در حوزه حفظ نباتات و مبارزه با بیماریها عنوان کرد.
علیرضا نیکویی زاده گفت:4گلخانه مقیاس کوچک اجرا شده و به زودی نیز4گلخانه دیگر به مرحله اجرا خواهد رسید.
نیکویی زاده ادامه داد:خزانه گیری و شخم اولیه اراضی برنج کاری درسطح 400هکتار انجام شده و محصولات علوفه ای ازقبیل ذرت و یونجه نیز در سطح 600هکتار کشت گردید.
وی گفت: گازرسانی به مراکز دیشموک قلعه رئیسی و جاورده با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال نیز اقدام دیگری بوده است که در یک سال گذشته اتفاق افتاد..
وی در پایان بار دیگر از حمایت مهندس تاج الدینی رئیس سازمان جهادکشاورزی و معاونین ایشان و مجموعه فرمانداری و همچنین تمامی کارکنان مدیریت جهاد کشاورزی کهگیلویه مراکز خدمات و خانه های ترویج قدردانی کرد و گفت امیدواریم در سال جاری که جهش تولید نامگذاری شده با همدلی و تلاش بیشتر بتوانیم به این شعار جامعه عمل بپوشانیم.

  • نویسنده : محسن زارعی