امید دنا:با شیوع بیماری کرونا طی ۳ ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت نزدیک به ۹ میلیارد تومان به مرغداران این استان خسارات وارد شد.

پایگاه خبری امید دنا

امید دنا؛رئیس اتحادیه مرغداران کهگیلویه و بویراحمد گفت: با شیوع بیماری کرونا طی ۳ ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت نزدیک به ۹ میلیارد تومان به مرغداران این استان خسارات وارد شد.

“صدرالله ضامنی” در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: مرغداران با توجه به سوابق سال های قبل برای ایام عید در واحدهای خود جوجه ریزی بیش از حد داشتند و بعد با شیوع کرونا بخش های استفاده کننده از جمله عروسی ها، جشن ها و دانشگاه ها تعطیل شدند و این باعث شد که مرغ ها به فروش نرود و حتی به قیمت تمام شده و خیلی پایین تر می فروختند و طی ۳ ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت چیزی نزدیک به ۹ میلیارد تومان به مرغداران خسارات وارد شد .

وی تصریح کرد: تمامی این مسائل از جمله اینکه مرغ ها در مرغداری ها به فروش نرسید، نهاده به موقع به دست آن ها نرسید، بخش صادارت تعطیل بود، کارتن برای بسته بندی در کشتارگاه ها وجود نداشت و همچنین شرکت پشتیبانی توان خرید مرغ ها را نداشت، این مسایل دست به دست هم دادند که مرغداران دچار خسارات شوند.

رئیس اتحادیه مرغداران کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: ۱۴۰ واحد مرغداری در سطح استان داریم که حدود ۴۰ واحد فعال نیستند و تعطیل هستند و ۱۰۰ واحد دیگر فعال هستند

ضامنی تاکید کرد: از عمده مشکلات مرغداری ها می توان به گرانی اقلام مورد مصرف مثل دارو، ذرت و سویا، پرداخت حقوق کارگران، نداشتن سرمایه در گردش، از بین رفتن سرمایه با شیوع بیماری کرونا و اینکه مجبور هستند محصولات و نهاده های دامی را از بازار سیاه با دو برابر قیمت خریداری کنند.

وی بیان کرد: باید طرح بازارگاه که محصولات و نهاده ها از طریق این طرح به مرغداران می رسید تعطیل شود و محصولات و نهاده های دامی مرغداران توسط نهادهایی که مرغداری ها را مدیریت می کنند از جمله تعاونی ها، اتحادیه ها و شرکت پشتیبانی توزیع شود که به دست دلال ها نیفتد و مسئله دیگر اینکه مرغداران از طریق دولت با پرداخت خسارات وارد شده یا وام های بی بهره مورد حمایت قرار گیرند