به گزارش پایگاه خبری امیددنا/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از دلایل مهم افزایش چشمگیر تعداد بیماران کرونایی در شهرستان گچساران فضای بسته وکولر است.

به گزارش پایگاه خبری امیددنا/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از دلایل مهم افزایش چشمگیر تعداد بیماران کرونایی در شهرستان گچساران فضای بسته وکولر است.

محمدمهدی بانشی روز پنجشنبه در گفت و گو باپایگاه خبری امیددنا،با اشاره به شرایط آب و هوایی گچساران اظهار داشت: قرار گرفتن تعداد زیادی از شهروندان در محیط بسته و روشن بودن کولر در فضاهای اداری و عمومی باعث چرخش ویروس در این شهرستان شده است.

روز گذشته دمای هوای ۲ ایستگاه هواشناسی شهر دوگنبدان و امامزاده جعفر در شهرستان گچساران ۴۵درجه سانتیگراد اعلام شد.

وی بیان کرد: توصیه می شود شهروندان از تجمع در فضای بسته  زیر کولر خودداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: شهروندان سعی کنند تا می توانند از پنجره باز به جای کولر به ویژه در خودروها و فضاهای اداری استفاده کنند.

متخصصان حوزه سلامت می گویند:کولر آبی هوا را به جریان می‌اندازد و اگر کسی در این فضاها مبتلا به ویروس کرونا باشد و قطرات تنفسی او در هوا منتشر شده باشد، بهتر است همه افراد در اداره‌ها و فضاهای عمومی که از کولر آبی استفاده می‌شود، از ماسک استفاده کنند.

آنان معتقد هستند که کولر گازی هوای داخل را مکش کرده و خنک می‌کند و دوباره در همان فضا پخش می‌شود. بنابراین اگر ویروس در فضا وجود داشته باشد، ممکن است ویروس منتشر شود، حتی اگر افراد در پاساژها در راهروها تردد می‌کنند هم به دلیل استفاده از کولر گازی در مغازه‌ها، بهتر است افراد از ماسک استفاده کنند.

این متخصصان تاکید می کنند:فیلترهای کولرهای گازی در اداره‌ها و فضاهای عمومی به صورت روزانه شسته شود.

بانشی عنوان کرد: حضور در در آئین های دسته جمعی و حتی مهمان های خانوادگی از دیگر دلایل افزایش تعداد بیماران کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد است.

وی تاکید کرد: وضعیت بیماری کرونای استان همچنان در اوج است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با توجه به محدودیت های اعمال شده و مشارکت خوب مردم استان از پانزدهم تیر تاکنون وضعیت بیماری کرونا در استان حالت تثبیت شده است.

بانشی گفت: ورودی و خروجی بیماران بستری در بیمارستان های کهگیلویه وبویراحمد تقریبا متعادل است و این امر نشان می دهد رشد فزاینده انتشار کرونا در استان تا حدودی کم شده است.

تاکنون ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر رسید.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : ایرنا