۲ نفر از کارشناسان بهداشت بویراحمد در نظارت بر قلیان ها آسیب دیدند
۲ نفر از کارشناسان بهداشت بویراحمد در نظارت بر قلیان ها آسیب دیدند

سرپرست مرکز بهداشت شهید "دامیده" شهرستان بویراحمد گفت: با هجوم کافه داران و عرضه کنندگان قلیان و ایجاد درگیری ۲ نفر از کارشناسان بهداشت بویراحمد آسیب دیدند.

بهنام نیازی” روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به هفته دخانیات و نظارت بر قلیان ها اظهار کرد: در جریان این بازدیدها عده‌ای با شکستن شیشه قلیان‌ها رعب و وحشت ایجاد کردند که ۲ نفر از کارشناسان حوزه بهداشت محیط از ناحیه چشم آسیب دیدند و خاطیان این حادثه شناسایی و به مراکز قضایی معرفی شدند.

۱۲ مرکز تفریحی عرضه قلیان در شهرستان بویراحمد پلمب شد

نیازی اضافه کرد: ۳۴۶ مورد بازدید در قالب ۱۱۱ اکیپ اقدام به بازدید و نظارت مراکز تفریحی کردند که ۱۲ مرکز تفریحی متخلف عرضه قلیان در شهرستان بویراحمد پلمب شد.

وی با اشاره به شدت افزایش عرضه قلیان در مراکز تفریحی تاکید کرد: کارشناسان مراکز بهداشت شهرستان در تمامی روزها حتی روزهای تعطیل در دو شیفت صبح و عصر در حال نظارت بر اصناف هستند.

سرپرست مرکز بهداشت تصریح کرد: مصرف قلیان علاوه بر آسیب به سیستم تنفسی باعث ایجاد انواع سرطان‌ها می‌شود.

نظارت بر عرضه قلیان از عهده مراکز بهداشت به تنهای خارج است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ضرورت نظارت مستمر بر مراکز عرضه قلیان و دخانیات گفت: : نظارت بر قلیان خانه‌ها، کافه‌ها و باغ‌ها به تنهایی از عهده بازرسین بهداشت محیط مرکز بهداشت خارج است و نیاز به همکاری سایر دستگاه‌ها است.

” محمد ملک‌زاد” اظهار کرد: متولی شورای سلامت استانداری است و برای اثرگذاری نظارت ها بر مراکز تفریحی عرضه دخانیات، کارشناسان بهداشت محیط مورد حمایت قرار گیرند.

ملک‌زاده، یادآور شد: ممنوع شدن تبلیغات مواد دخانی، عدم فروش مواد دخانی به افراد زیر ۱۸ سال، جلوگیری از فروش نخی سیگار، افزایش مالیات بر مواد دخانی و سوق دادن آن به سمت حوزه سلامت از جمله اهدافی است که در هفته مبارزه با مواد دخانی دنبال می‌کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: سه میلیون هکتار زمین در جهان و ۱۱ هزار هکتار در ایران به کشت تنباکو اختصاص داده شده است که طبق شعار سازمان جهانی بهداشت این مزارع باید به کشت مواد غذایی تبدیل شود.

ملک زاده اضافه کرد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی اگر این سه میلیون هکتار به کشت مواد غذایی اختصاص داده شود ناامنی غذایی رفع می‌شود.

هفته ملی بدون دخانیات (۴ تا ۱۰ خرداد) نامگذاری شد.