آبشار کمر دوغ یکی از زیباترین آبشار‌های ایران
آبشار کمر دوغ یکی از زیباترین آبشار‌های ایران

آبشار کمردوغ لقب هفتمین آبشار مرتفع کشور را به خود اختصاص داده و در تمام فصول سال دارای آب است.

به گزارش امید دنا ، آبشار کمر دوغ معروف به عروس آبشار‌های ایران در ۱۵ کیلومتری قلعه رئیسی، مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد. هرچند این آبشار نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض دارد و در ۱۰ کیلومتری قلعه رئیسی مرکز این بخش واقع شده، اما هنوز هم برای بسیاری از گردشگران ناشناخته باقی مانده است.
آبشار کمردوغ لقب هفتمین آبشار مرتفع کشور را به خود اختصاص داده و در تمام فصول سال دارای آب است. این آبشار یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌آید که نام آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
چشمه‌های کوه‌های اطراف قلعه رئیسی آب آبشار را تامین می‌کنند و طعم این آب شور و نمکی است در حالی که در مناطق کوهستانی کمتر شاهد آب‌های شور هستیم به همین دلیل یکی از ویژگی‌های خاص این آبشار طعم نمکی آب است. جالب است بدانید زمانی که آب آبشار در حال ریزش از ارتفاع است همزمان با اکسیژن هوا ترکیب شده و رنگ آب شبیه دوغ سفید می‌شود به همین خاطر به آن را آبشار کمردوغ نامگذاری کرده اند، زیرا در زبان بومی مردم این منطقه کمر به معنی دیوار سخت و صاف است که دقیقا شبیه دیوار همین آبشار است.
مسیر دسترسی به آبشار
برای رسیدن آبشار باید ابتدا جاده‌های پر پیچ‌وخم کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد را طی کنید تا به چاروسا و سپس به قلعه رئیسی برسید. در طی مسیر نیز از میان جنگل‌های معروف بلوط استان در شمال دهدشت نیز عبور خواهید کرد که دیدن زیبایی‌های این مسیر نیز بر جذابیت سفر به آبشار می‌افزاید. مبدا حرکت ما از دهدشت آغاز می‌شود که از دهدشت تا چاروسا حدود ۶۳ کیلومتر مسیر پیش رو خواهید داشت. برای پیمودن این مسیر ابتدا باید قدم در جاده بگذارید و به سمت دیشموک حرکت کنید.
در طول مسیر از قلعه دختر، سرخون و چند روستای دیگر گذر خواهید کرد و با رسیدن به چاروسا و شهر قلعه رئیسی باید به سمت شرق جاده امامزاده محمود به مسیر خود ادامه دهید؛ در طول مسیر به یک دوراهی خواهید رسید که با کمک تابلو‌های راهنما می‌توانید راه دسترسی به روستای کمر دوغ را پیدا کنید. بعد از رسیدن به روستا باید حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پیاده‌روی کنید تا خودتان را به آبشار برسانید.
دیدنی‌های آبشار کمر دوغ
در پایین بخش آبشار کمر دوغ حوضچه‌های کوچک و بزرگی وجود دارد که می‌توانید دقایقی در آن شنا و آب تنی کنید البته در صورتی که نسبت به آب شور آبشار حساسیت و آلرژی نداشته باشید. علاوه بر این اخیرا در بخش جنوبی آبشار کمردوغ یک آبشار مصنوعی هم ایجاد شده که دیدن آن نیز خالی از لطف نیست.
یادتان باشد طعم خوش ماهی کبابی را در اطراف آبشار از دست ندهید، زیرا در چند سال اخیر حوضچه‌های پرورش ماهی قزل آلا در این منطقه راه اندازی شده است که نه تنها منجر به زیباتر شدن اطراف آبشار شده بلکه می‌توانید یک وعده ماهی تازه کبابی را هم تجربه کنید.
پیشنهاد می‌کنیم حتما دوربین عکاسی با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید زیبایی‌های صخره و آبشار کمردوغ را برای همیشه ثبت کنید و همچنین اگر علاقمند به کوهنوردی هستید و با مهارت‌های اولیه کوهنوردی و صخره نوردی آشنایی دارید حتما لوازم و تجهیزات کوهنوردی را با خود بیاورید تا کوهنوردی در این منطقه بکر و جذاب را تجربه کنید.
وسایل موردنیاز و توصیه‌های ضروری پیش از سفر
آبشار کمر دوغ یک آبشار چهارفصل است به همین خاطر شما می‌توانید در همه فصول سال به کهگیلویه و بویراحمد سفر کنید و از تماشای این آبشار زیبا لذت ببرید البته که بهترین زمان حضور در این منطقه بهار و تابستان است، زیرا در فصل در بهار و تابستان آب‌وهوای منطقه معتدل است و زیبایی و سرسبزی این منطقه بسیار چشم نواز خواهد بود.
با توجه به این که هنوز امکانات اقامتی و رفاهی و زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه توسعه نیافته باید لوازم و تجهیزات کمپینگ همانند زیرانداز، چادر، کیسه‌خواب، وعده غذایی به مقدار لازم، آب آشامیدنی، لباس اضافه، کیسه‌زباله و … به همراه داشته باشید و حتی مواد غذایی و مایحتاج خود را از شهر‌های اطراف تهیه کنید البته اگر قصد کمپینگ ندارید می‌تواین در اماکن اقامتی و هتل‌های مناطق همجوار مستقر شوید.