معلولان کهگیلویه و بویراحمد صاحب سالن پلاتوی اختصاصی می شوند
معلولان کهگیلویه و بویراحمد صاحب سالن پلاتوی اختصاصی می شوند

معاون توانبخشی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اعتبار مورد نیاز نخستین سالن پلاتوی معلولان استان تامین شده و امسال این طرح افتتاح می شود.

کریم رهیده روز یکشنبه در گفت و گوی  با خبرنگاران افزود:تجهیزات مورد نیاز راه اندازی سالن پلاتوی معلولان کهگیلویه و بویراحمد شامل صندلی، امکانات سمعی و بصری و سایر ملزومات این مرکز فرهنگی خریداری شده است.

وی بیان کرد: پلاتوی معلولان استان در یکی از سالن های اداره کل بهزیستی راه اندازی می شود و هم اکنون با پیش بینی ۶ میلیارد ریال اعتبار کار آماده سازی و مقاوم سازی فضای آن در دست اقدام است.

رهیده بیان کرد:با هدف گسترش فضاهای هنری مورد نیاز معلولان، ایجاد زیرساخت های لازم برای برگزاری جشنواره های منطقه ای و کشوری و ارتقای هنر درمانی بپیشنهاد و با پیگیری های مسئولان ساخت سالن پلاتوی معلولان استان کلید خورد.

وی ابراز کرد: پس از بازدید کارشناس سازمان بهزیستی از فضاهای موجود و رایزنی های صورت گرفته ۱۰ میلیارد ریال برای خرید تجهیزات مورد نیاز پلاتوی معلولان استان اختصاص یافت.

رهیده عنوان کرد: همچنین برای حمایت از طرح توسعه هنردرمانی ۳۱ مرکز خدماتی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته به اتاق هنر تجهیز شده است,

وی تصریح کرد: یکی از راهبرد های مورد توجه دولت در سال های اخیر توانبخشی از طریق هنر و ایجاد انگیزه و توانمندسازی و بهبود سبک زندگی فردی و اجتماعی از طریق هنر است که بهزیستی در سال های گذشته با تربیت مربیان هنردرمان، برگزاری دوره های متعدد هنردرمانی در مراکز و تجهیز ، ابزار موسیقی, نمایش و هنرهای تجسمی در راستای این طرح اقدام های ارزشمندی انجام داده است.

 

رهیده با اشاره به برگزاری جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان که با حضور داوران مطرح در دی ماه پارسال برگزار شد ابراز امیدواری کرد: این زیرساخت بتواند گامی برای برگزاری چنین جشنواره هایی باشد.

وی در ادامه گفت: امسال همچنین برگزاری تورهای نمایشی برای اولین بار در استان کلید خورد و با حضور گروه های نمایشی به مدت یک هفته انجام گرفت.

تقویت دیگر زیرساخت های مورد نیاز معلولان

معاون توانبخشی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۹مرکز جدید شامل واحدهای توانبخشی روزانه، شبانه روزی، خانه کوچک و مرکز ویزیت به زیرساخت های قبلی استان برای خدمات رسانی به معلولان افزوده شده است.

رهیده عنوان کرد:در دوره فعالیت دولت سیزدهم چهار مرکز توانبخشی روزانه،۲ مرکز شبانه روزی، ۲ خانه کوچک و یک مرکز ویزیت به مراکز خدماتی قبلی کهگیلویه و بویراحمد اضافه شده است.

وی بیان کرد: مراکز آموزشی و توانبخشی روزانه جهت خدمات رسانی به جامعه هدف با هدف ارتقای سطح خدمات در شهرستان های کوچک و دسترسی عادلانه جامعه معلولان در دور افتاده ترین نقاط استان با افتتاح و صدور مجوز در شهرستان های دنا،مارگون و باشت برای نخستین بار صورت گرفت.

رهیده تاکید کرد:با افتتاح مراکز توان بخشی روزانه مذکور شمار این زیرساخت در استان به ۲۴ مورد افزایش یافته است.

معاون توانبخشی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: براساس برنامه ریزی و آسیب شناسی صورت گرفته در طول سال گذشته تغییرات محسوسی در افزایش کیفیت خدمات ارائه شده صورت گرفت که منجر به افزایش درجه به ۶ مرکز در 6 ماهه دوم سال گذشته شد.

وی تاکید کرد:همچنین با افتتاح چند مرکز جدید شمار مراکز توانبخشی شبانه روزی استان از ۹ به ۱۱ مورد و شمار خانه های کوچک از سه مرکز به پنج و مراکز ویزیت از هشت به تعداد ۹ مرکز جهت دسترسی بیشتر و بهتر معلولان به امکانات توانبخشی افزایش یافته است.

 

وی ابراز کرد: در مجموع بهزیستی برای تامین یارانه این مرکز ماهیانه نزدیک به ۴.۸ میلیارد ریال هزینه می کند.

هم اکنون ۲۳ هزار نفر از شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی از خدمات بهزیستی بهره مند هستند که این تعداد ۱۵ هزار نفر مستمری ماهیانه دریافت می کنند.