کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز در اجرای مصوبات تحول زای سفر نخست رئیس جمهور
کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز در اجرای مصوبات تحول زای سفر نخست رئیس جمهور

استان کهگیلویه و بویراحمد در آستانه دور دوم سفر رییس جمهور و اعضای هیات دولت قرار گرفته و بخشی از برنامه این حضور افتتاح و بهره برداری از طرح های مصوب و اجرا شده دور قبلی سفر است که به ثمر نشسته اند، اجرای این طرح ها گویای آن است که ضربآهنگ رشد توسعه اقتصادی و عمرانی و دیگر عرصه ها در استان نواخته شده است

بازرسیلت سیزدهم با وجه غالب مردمی و عدالت محور بودن و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خود را آغاز کرد و در این مدت ۲سال شرایط کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یک استان محروم، با تلاش شبانه روزی و بی امان دولتمردان تغییرات ملموسی به لحاظ توسعه ای یافته است.

به حق استان کهگیلویه وبویراحمد را در آستانه سفر دوم هیات دولت می توان شاخص و پایلوتی برای میزان سنجش نگاه تحول گرا، توسعه گرایانه و محرومیت زدایی دولتمردان مردمی در حوزه های گوناگون عمرانی، اقتصادی و زیربنایی دانست.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خبر از دور دوم سفر رئیس جمهور به همراه جمعی از وزرای کابینه در آینده نزدیک به این استان داد.

سید علی احمد زاده افزود: برنامه نخست سفر دیدار با مردم است و دیدارهای رو در رو و صمیمی با مردم که از ویژگی های آقای رئیس جمهور است و دیدار عمومی و دید و بازدید از جاهای مختلف استان خواهند داشت.

وی تاکید کرد: در شهرستان های محروم استان هم با مردم دیدار خواهند داشت و بخش دیگر برنامه های سفر افتتاح پروژه های بزرگ در استان است که برخی با حضور آقای رئیس جمهور و مابقی با حضور وزرا و معاونین افتتاح می شود.

 

کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز در اجرای مصوبات تحول زای سفر نخست رئیس جمهور

احیای کارخانه قند یاسوج؛ نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارخانه قند یاسوج در یک مقطعی با قیمت بسیار نازلی به بخش خصوصی واگذار شده بود و زمانی که آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه وقت بود از این کارخانه بازدید کرد و به دادگستری استان دستور رسیدگی به وضعیت این کارخانه را داد.

احمدزاده بیان کرد: قضات استان در بررسی ها متوجه این شدند که کارخانه کاملا به یک قیمت کاملا غیر واقعی به بخش خصوصی واگذار شده و این موضوع ابطال شد.

 

وی ادامه داد: در سفر نخست رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد در ۹ مهرماه ۱۴۰۰ یک اعتبار بسیار خوبی برای بازسازی این کارخانه قرار داده شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: این اعتبار حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بود و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ( ره) مسئول بازسازی کارخانه تعطیل شده و راکد شد.

احمدزاده عنوان کرد: خوشبختانه این کارخانه کاملا بازسازی شده و در حال برگشتن به مدار تولید است.

وی تاکید کرد: این کارخانه باید یک هزار تن شکر تولید کند و تحولی را در زنجیره تولید این استان و استان های همجوار ایجاد می کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: احیای این کارخانه یک کار بزرگ درون استانی بود که محقق شد و در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

احمدزاده بیان کرد: همزمان با افتتاح کارخانه قند یاسوج ۲۲ واحد تولیدی دیگر احیا شده از کارخانجاتی که از مدار تولید خارج شده بودند مجدد به بهره برداری می رسند.

 

کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز در اجرای مصوبات تحول زای سفر نخست رئیس جمهور

پتروشیمی گچساران ابر پروژه فرا ملی

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی دیگر از مراکز تولیدی بسیار بزرگ و در تراز ملی که در دور دوم سفر رئیس جمهور به بهره برداری می رسد پتروشیمی گچساران است.

وی ادامه داد: پتروشیمی گچساران با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار احداث شده است و این پروژه خوراک چهار پتروشیمی کشور را تامین می کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: این پروژه در واقع مادر تامین خوراک برای دیگر استان هاست و به لحاظ اهمیت یک طرح فرا ملی است.

 

تولید برق و غیره می انجامد.

این استان افزون بر ۳۰۰ میلیون متر مکعب سهمیه آب از این سد دارد و استان های خوزستان، بوشهر و فارس هر کدام به نسبتی از این سد بهره مندخواهند شد.

احمدزاده افزود: بهره برداری از این شد پایداری آب شیرین را برای مزارع کشاورزی در تابستان و فصلی که معمولا دبی آب رودخانه کم است و آب شور می شد تامین خواهد کرد.

به گفته استاندار ای سی آب سد خوشبختانه از یک هزار و ۲۵۰ تجاوز نکرده و یکی از بهترین شرایط کیفیت آب را دارد با وجودی که تنها یک چهارم سد آبگیری شده است.

وی عنوان کرد: آبی که پشت این سد جمع می شود روان آب های زمستانه است که این آب معمولا به دریا و به خلیج فارس می رود

 

سفر رئیس جمهور به بهره برداری برسد.

 

کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز در اجرای مصوبات تحول زای سفر نخست رئیس جمهور

موج های آبی؛ نخستین پارک آبی جنوب کشور

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: دیگر پروژه های مهم استان که با حضور وزرا و دیگر معاونان رئیس جمهور افتتاح می شوند شامل مجموعه بزرگ موج های آبی است که بزرگ ترین مجموعه آبی کشور است و بخش خصوصی این طرح را اجرا کرده است.

جمهور افتتاح می شوند

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: خبرهای خوشی دولت برای مردم استان دارد که وضعیت استان را به صورت زیربنایی تغییر خواهد داد و با سرمایه گذاری های عظیم شاهد یک تحول و تغییر بنیادین در وضعیت استان باشیم.

زمانی که دولت مستقر شد نرخ بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰.۲ درصد بود و در همین مدت نرخ بیکاری استان به ۷.۳ درصد رسیده است در حالی که متوسط کشور ۹ درصد است.

برای نخستین بار در تاریخ استان نرخ بیکاری به زیر نرخ متوسط کشوری رسیده است اما در عین حال در حوزه سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال پایدار در استان با مشکل جدی مواجه هستیم.

این استان یک درصد خاک کشور، یک درصد جمعیت کشور را دارد و ۳۰ درصد نفت کشور از استان ما صادر می شود و ۱۰ درصد آب کشور را داریم و متوسط بارندگی این استان حتی برخی مواقع از اروپا هم بالاتر است.

استحقاق استان برای سرمایه گذاری های ملی در این استان بیشتر از وضع موجود است و اکنون در گچساران مرکز نفت و گاز کشور به عنوان ابر مخزن نفت و گاز کشور و سرمایه دارترین شهرستان جهانی است و در این دولت به این مهم توجه شده است.

کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز در اجرای مصوبات تحول زای سفر نخست رئیس جمهور

پتروپالایشگاه گچساران

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: در دور دوم سفر رئیس جمهور یکی از بزرگترین پتروپالایشگاه های کشور در این شهرستان با سرمایه گذاری بخش خصوصی کلنگ زنی خواهد شد و سرمایه اولیه ۲ و نیم میلیارد دلار تا ۶ میلیارد دلار توسعه خواهد داشت.

احمدزاده بیان کرد: تجهیز کارگاه ان شروع شده و ۲۵۰ هکتار زمین واگذار شده است و سرمایه گذار آن به طور جدی پای کار است.

برای ساخت این مجموعه بالای سه تا چهار هزار نفر مشغول به کار می شوند و این مهم برای اشتغال استان کار بزرگی است.

پتروشیمی چرام

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: پتروشیمی چرام بین کهگیلویه و چرام است که تولید اوره و آمونیاک صورت می گیرد.

منطقه کهگیلویه و چرام در این استان منطقه بسیار محرومی است اما این صنعت در آنجا کلنگ زنی خواهد شدو برای ساخت آن سه هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وی افزود: پتروشیمی اوره و آمونیاک به عنوان پتروشیمی دوم دهدشت در دشت آهوی بین چرام و دهدشت احداث می شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در سفر دوم رئیس جمهور ، پتروشیمی اوره و آمونیاک دهدشت کلنگ زنی خواهد شد.

 

مینی پالایشگاه دهدشت

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: همچنین در دور دوم سفر رئییس جمهور به استان مینی پالایشگاه دهدشت با خوراک ۱۰ هزار بشکه نفت در روز کلنگ زنی می شود و حدود ۸۰۰ تا هزار نفر شغل ایجاد خواهد کرد.

وی تاکید کرد: کار زمین و تشریفات آن انجام شده است و امید است در سفر دوم رئیس جمهور کلنگ زنی شود.

میدان گازی مختار

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: حدود ۱۱ حلقه چاه در میدان گازی مختار حفر می شود و بهره برداری از این مخزن گازی در سفر دوم دولت به فضل الهی آغاز خواهد شد.

احمدزاده بیان کرد: پیمانکار انتخاب شده است و تجهیز کارگاه در حال انجام است.حتما باید برای گاز شیرین کردن تاسیساتی ایجاد شود که اشتغال پایدار خواهد داشت.

وی ادامه داد: بخش زیادی از گاز کشور را می تواند تامین کند و کمبود گاز کشور را در فصل زمستان جبران می کند.

استاندار گفت : برآورد این است که تا ۱۵ سال می تواند کل گاز ایران را تامین کند و البته کار لرزه نگاری یک فاز آن با هلیکوپتر آغاز می شود و تا کل مخزن شناسایی شود.

بالغ بر هزار نفر شغل ایجاد می کند و از چاه های شهرستان بویراحمد بهره برداری خواهد شد.

مجری طرح‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران از آغاز مرحله نخست طرح توسعه مخزن ذخیره‌سازی مختار خبر داده و گفته است که حفاری نخستین چاه ارزیابی در این میدان گازی به‌زودی آغاز می‌شود.

«محمدزمان جوکار» افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده این طرح در دو مرحله اجرا می‌شود که پس از عملیات حفر چاه ارزیابی، کسب داده‌های مورد نیاز، تهیه ام دی پی و اسناد مناقصه توسعه در مرحله نخست، در نیمه دوم ۱۴۰۳ با انتخاب پیمانکار وارد مرحله توسعه میدان می‌شویم.

 

وی با بیان اینکه این مخزن در استان کهگیلویه و بویر احمد و فاصله ۱۰ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است، اعلام‌کرد: اگر چه وجود گاز در مخزن مختار با حفر نخستین چاه اکتشافی در سال ۱۳۶۹ اثبات شد اما دستیابی به ارقام و احجام دقیق، مستلزم انجام حفاری مجدد و برداشت داده‌های به‌روز است، از این رو حفاری چاه ارزیابی با هزینه ۲۰ میلیون یورو و مدت ۱۵ ماه در دستور کار قرار گرفت تا براساس نتایج حاصله، زمینه برای تدوین ام. دی. پی و در نهایت توسعه میدان مهیا شود.

جوکار، مدت اجرای عملیات توسعه مخزن مختار را سه سال و بودجه مورد نیاز را نزدیک به ۴۲۰میلیون یورو عنوان کرد و ادامه‌داد: با توسعه این میدان، روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز در کشور افزوده می‌شود.

مخزن مختار از میادین هیدروکربوری توسعه نیافته کشور است که از نظر نزدیکی به مراکز پرجمعیت و خطوط لوله گاز، میدانی ایده‌آل برای ذخیره‌سازی محسوب می‌شود.

پس از اتمام دوره پنج ساله تولید از مخزن مختار، امکان بهره‌برداری از آن به‌عنوان یک مخزن ذخیره‌سازی گاز فراهم می‌شود، در این مرحله ظرفیتی در حدود ۱,۲۵ میلیارد متر مکعب در مخزن ایجاد می‌شود تا در هشت ماه گرم سال روزانه پنج میلیون متر مکعب در مخزن ذخیره و در ماه‌های سرد سال روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب از آن تولید کنیم.

پل معلق شیشه ای تنگ مهریان

پل شیشه‌ای یا معلق یکی از پروژه های گردشگری مهم استان در آینده خواهد بود که در سفر دور دوم رئیس جمهور به این استان کلنگ زنی خواهد شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح گردشگری پل معلق یاسوج به عنوان یک کار فاخر و بزرگ ملی آماده کلنگ زنی در سفر دوم رئیس جمهور است.

احمدزاده اظهار کرد: این طرح گردشگری در کنار شهر یاسوج پیش‌بینی شده است و راه‌اندازی آن، تحول عظیمی در مرکز استان ایجاد می‌کند.

وی بر همکاری همه دستگاه‌ها برای احداث این طرح فاخر گردشگری تاکید کرد و افزود: این طرح قرار است در سفر آینده دولت به استان کلنگ‌زنی و از تسهیلات سفر بهره‌مند شود بنابراین باید برای رفع موانع و مشکلات پیش‌روی آن تلاش کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اعتبار مورد نیاز این طرح ۴۰۰ میلیارد تومان است که بخشی از آن از طرف سرمایه‌گذار و بخشی دیگر در سفر دور دوم دولت تامین می‌شود.

احمدزاده عنوان کرد: همه پروژه‌هایی که در سفر دولت سیزدهم به کهگیلویه و بویراحمد کلنگ‌زنی می‌شود باید تا پایان عمر این دولت به بهره‌برداری برسد که طرح گردشگری پل معلق هم باید طی این مدت تکمیل و افتتاح شود.

پل کلو بزرگترین پل قوسی کشور

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: پل کلو بزرگترین پل قوسی کشور و از جاذبه های گردشگری است که در دور دوم سفر رئیس جمهور کلنگ زنی می شود.

احمدزاده افزود: پل کلو یکی از پروژه‌های بی‌نظیر حوزه جنوب کشور بوده و این پل، قوسی و کابلی است که در حوزه جنوب نظیر ندارد و با ۳۲۰ متر طول، ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه برای آن در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: ساخت پل کلو چند مزیت دارد؛ علاوه بر اینکه تردد و بار ترافیکی را کم می‌کند، می‌تواند به عنوان یک زیرساخت موجب توسعه در زمینه گردشگری شود.از سوی دیگر، می‌تواند تفرجگاهی برای گردشگران نیز محسوب شود و همین مزایا می‌تواند سیسخت را از بن‌بست خارج کند.

سد سقاوه

سد مخزنی سقاوه بر روی رودخانه سقاوه از سرشاخه‌های رودخانه لوداب و در حدود سه کیلومتری جنوب شرق شهر مارگون و در حدود ۷۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد احداث می شود.

پروژه سد خاکی سقاوه با ارتفاع ۴۵ متر در این شهرستان اجرا خواهد شد.

به گفته استاندار کهگیلویه و بویراحمد یکی از اقدامات شاخصی که در دولت سیزدهم انجام گرفت اخذ مجوز ماده ۲۳ طرح مهمی همچون سد سقاوه بوده است.

سید علی احمد زاده افزود: این سد می‌تواند ۹ میلیون متر مکعب آب ذخیره کند که با پایان آن مشکل روستاهای اطراف و صنایع را نیز تامین می‌کند.

 

هکتار را زیر کشت می برد و آب روستاها، شهر دهشت و چرام، حوزه صنعت را تامین می کند.

احمدزاده افزود: منطقه ویژه اقتصادی گچساران ۱۱ سال پیش مصوب شده بود و قرار است در سفر دوم رئیس جمهور در وسعت ۲ هزار هکتار کلنگ زنی شود.

وی اضافه کرد: این یک کار بسیار تحول زا برای سرمایه گذاری خارجی در استان است و توسعه و آبادانی برای استان به همراه خواهد داشت.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: یکی از مطالبات مهم مردم استان راه آهن اقلید یاسوج به گچساران است با توجه به ظرفیت های استان در زمینه پتروشیمی، پالایشگاه و مراکز نفتی و انتقال این تولیدات به خط آهن نیاز داریم.

احمدزاده ابراز کرد: پروژه نیمه تمامی از اقلید به یاسوج آغاز شده است اما یک ایده جدیدی طرح ریزی شده است که از گچساران به شرق خوزستان وصل شوذ و از هندیجان عبور کند و به بندر امام برسد و از طرف غرب بوشهر هم به شهرستان های دیلم و گناوه و سپس به بوشهر وصل شود.

 

وی عنوان کرد: هم این استان و دو استان دیگر بهره مند خواهند شد و یکی از سریع ترین مسیرهای راه آهن کشور است

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با چین وارد مذاکره شده ایم و چینی ها برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند.در دولت نگرش مثبتی ایجاد شده است که این منطقه وسط کشور با راه آهن از بن بست خارج شود.

 

، با روی کار آمدن دولت عدالت محور سیزدهم در همه حوزه ها گام های مثبتی برای اجرای طرح های توسعه محور برداشته شده و نور امید برای تکمیل آن ها در دل مردم استان روشن شده است.

 

استان کهگیلویه و بویراحمد از ایتدای دوئلت سیزدهم وارد مرحله جدیدی از سازندگی شده است و در سفر دوم رئیس جمهور بخشی از اقدامات به سرانجام رسیده به بهره برداری خواهد رسید.

احمدزاده ابراز کرد: پروژه نیمه تمامی از اقلید به یاسوج آغاز شده است اما یک ایده جدیدی طرح ریزی شده است که از گچساران به شرق خوزستان وصل شوذ و از هندیجان عبور کند و به بندر امام برسد و از طرف غرب بوشهر هم به شهرستان های دیلم و گناوه و سپس به بوشهر وصل شود.

وی عنوان کرد: هم این استان و دو استان دیگر بهره مند خواهند شد و یکی از سریع ترین مسیرهای راه آهن کشور است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با چین وارد مذاکره شده ایم و چینی ها برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند.در دولت نگرش مثبتی ایجاد شده است که این منطقه وسط کشور با راه آهن از بن بست خارج شود.

با روی کار آمدن دولت عدالت محور سیزدهم در همه حوزه ها گام های مثبتی برای اجرای طرح های توسعه محور برداشته شده و نور امید برای تکمیل آن ها در دل مردم استان روشن شده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد از ایتدای دوئلت سیزدهم وارد مرحله جدیدی از سازندگی شده است و در سفر دوم رئیس جمهور بخشی از اقدامات به سرانجام رسیده به بهره برداری خواهد رسید.