ظرف یک هفته اخیر شاهد برپایی تجمع های مختلف از سوی متقاضیان استخدامی پتروشیمی گچساران وباشت در جلو فرمانداری و برخی نهادها بودیم که نسبت به شفاف نبودن شرایط مندرج دردفترچه آزمون و پاسخگو نبودن مسئولان امر گلایه هایی داشتند اما هم اینک با تدبیر استاندار ودخالت شورای تامین فرآیند نام نویسی در آزمون این واحد تولیدی تسهیل شده است.

دلیل اصلی این اعتراض ها شرایط ثبت نام در پتروشیمی و موضوع بومی گزینی بود که با تدابیر اتخاذ شده از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد این دغدغه و نگرانی متقاضیان از بین می رود.

متقاضیان بیم آن داشتند که مهلت ثبت نام در پتروشیمی گچساران گچساران رو به پایان است و انتظار داشتند متولیان امر در ارائه استشهادنامه یا همان گواهی بومی با آن ها همکاری و اجازه دهند مراحل ثبت‌نام‌ها انجام بگیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد روز سه شنبه در گفت و گوی  با خبرنگاران  در این رابطه گفت: در دولت های قبل اعتراضات درون استانی در خصوص جذب نیرو در صنایع وجود داشت.

سید علی احمدزاده افزود: در دولت های گذشته بیشتر نیروهای پتروشیمی گچساران به طور معمول غیر بومی و از استان های دیگر جذب این واحد شده اند.

وی تاکید کرد: نزدیک به هزار نفر غیر بومی در پتروشیمی گچساران در حال کار بودند و مردم بومی منطقه اعتراض داشتند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: مراکز بزرگ مقیاس صنعتی این استان از جمله پتروشیمی دهدشت، پتروشیمی گچساران، پترو پالایشگاه گچساران و میدان گازی مختار هستند و به زودی نیرو جذب خواهند کرد.

وی ادامه داد: سیاست دولت در سفر دوم رئیس جمهور به استان بومی گزینی نیروها بود که در مدیریت ها و اشتغال بومی گزینی مد نظر قرار گیرد.

احمدزاده تاکید کرد: افراد بومی برای اشتغال هر منطقه انتخاب می کنیم تا حتی در تردد با سختی مواجه نشوند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در جذب نیروی انسانی ۷۰ درصد سهم بومی شهرستان و منطقه محل استقرار واحد صنعتی و ۳۰ درصد بقیه به طور مساوی به بومی دو حوزه دیگر استان است.

وی عنوان کرد: شهرستان های گچساران و باشت یک منطقه، کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده یک منطقه و بویراحمد، دنا و مارگون یک منطقه بومی تعریف شده اند و این مصوبه مورد موافقت شورای تامین استان رسیده است.

احمدزاده تاکید کرد: این مصوبه متعلق به همه مراکز صنعتی- تولیدی بزرگ مقیاس استان است و برای کارگاه‌های کوچک بخش خصوصی موضوعیت ندارد.

وی بیان کرد: هلدینگ خلیج فارس قبل از اینکه این مصوبه اعلام شود اطلاعیه برای جذب نیرو داده است که در بند ۲ شرطی گذاشته که افرادی قبلا در پتروشیمی کار کرده باشند و یا سه ماه بیمه داشته باشند می توانند در این آزمون شرکت کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: حدود ۱۵ روز پیش دیدارها، مکاتبات و رایزنی هایی با مجموعه خلیج فارس داشتیم اما هنوز عملا اقدامی انجام نگرفته و مجددا اعتراضی برای حذف این بند انجام داده ایم.

وی بیان کرد: قرار شده ثبت نام در آزمون جذب متقاضیان پتروشیمی گچساران تا یک هفته دیگر تمدید و این شرط هم حذف شود تا شرایط ثبت نام برای متقاضیان تسهیل یابد.

گفتنی است، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس طبق برنامه ریزی‌های انجام شده و با هدف کمک به ایجاد اشتغال پایدار و به منظور تکمیل کادر پیمانکاران حجمی پتروشیمی گچساران، از بین پرسنل پرتلاش شرکت‌هایی که در قالب پیمانکاری‌های مختلف در مجتمع پتروشیمی گچساران مشغول به کار بوده‌اند از طریق مصاحبه فنی، تخصصی، رفتاری و روانشناسی اقدام به جذب نیروی انسانی (پیمانکاری حجمی) می کند و مهلت ثبت نام تا ۲۵ آبان امسال است.

مجتمع پتروشیمی گچساران که ۸۳ درصد تجهیرات آن ایرانی است در ابتدای دولت سیزدهم ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما با همت دولت، پس از ۲ سال و در سفر هیات دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد افتتاح شد.