امیددنا: مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۱۸ دوره تخصصی پایه پیش بیمارستانی ویژه امدادگران و نجاتگران هلال احمر این استان در خرداد ماه برگزار شد.

امیددنا: مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۱۸ دوره تخصصی پایه پیش بیمارستانی ویژه امدادگران و نجاتگران هلال احمر این استان توسط معاونت آموزش و پژوهش خرداد ماه برگزار شد.

سید امان الله جهانبین روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این دوره‌ها در راستای ارتقا سطح توانمندی امدادگران و نجاتگران و آشنایی با اصول و اقدامات پیش بیمارستانی در حوادث و سوانح برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه این دوره پیش نیاز دوره‌های تخصصی پایه امداد و نجات است افزود: در این دوره به مدت ۴۵ ساعت در سرفصل‌های مختلف آموزش ارائه شد.

جهان بین آموزش‌های ارائه شده در این دوره‌ها را شامل مدیریت صحنه، آناتومی و فیزیولوژی، مدیریت راه هوایی، تریاژ در حوادث، و تروما اعلام کرد و گفت: این دوره‌ها در شش شهرستان استان کهگیلویه و بویراحمد و با استفاده از منابع داخلی اجرا شد.

وی تصریح کرد: با توجه به نقش و حضور فعال بانوان در بحث امداد و نجات، ۹ دوره به خواهران اختصاص یافت.

جهان بین اضافه کرد: مردم می‌توانند جهت فراگیری آموزش‌های کمک‌های اولیه و امادگی در برابر مخاطرات، به شعب جمعیت هلال احمر در استان مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه هر فرد بخشی از سیستم مدیریت بحران کشور محسوب می‌شود گفت: در صورت آموزش کمک‌های اولیه در هنگام وقوع حوادث و بلایا می‌تواند نقش آفرین باشد.

جهان بین گفت که هم اکنون یکهزار و ۲۸۰ امدادگر و نجاتگر آموزش دیده در کهگیلویه و بویراحمد بدون هیچ چشم داشتی در شرایط سخت به حادثه دیدگان مختلف از جمله سیل و سوانح جاده‌ای خدمت می‌کنند.
وی اظهار داشت: هم اکنون پنج پایگاه امداد و نجات جاده‌ای دائم، یک پایگاه امداد و نجات کوهستان و ۹ پایگاه موقت در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می‌کند.
استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

  • نویسنده : حسین خدمتی