افزایش سهمیه آب عشایر کهگیلویه و بویراحمد و برخوردار شدن مردم منطقه محروم توگبری از آب شرب سالم از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در نشست کارگروه ساماندهی عشایر این استان مطرح شد. به گزارش پایگاه خبری امید دنا، نشست کارگروه ساماندهی عشایر کهگیلویه و بویراحمد عصر امروز به ریاست معاون عمرانی استاندار برگزار شد. مدیرکل […]

 

افزایش سهمیه آب عشایر کهگیلویه و بویراحمد و برخوردار شدن مردم منطقه محروم توگبری از آب شرب سالم از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در نشست کارگروه ساماندهی عشایر این استان مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری امید دنا، نشست کارگروه ساماندهی عشایر کهگیلویه و بویراحمد عصر امروز به ریاست معاون عمرانی استاندار برگزار شد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با بیان اینکه آمار عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد حدود 10 هزار و 531 خانوار بوده و جمعیتی بالغ بر 72 هزار نفر یعنی حدود 12 درصد جمعیت استان  را شامل می‌شوند، اظهار داشت: تعداد کل دام‌های مولد عشایر این استان 935 هزار و 964 راس دام سبک و حدود 10 هزار و 100 راس گاو شیری است.

بهمن آزادی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات عشایر استان وضعیت اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده است که بر اساس برنامه ششم توسعه اختصاص داده می‌شود و در این زمینه گله‌مندی امور عشایر این است که این اعتبارات به تناسب جمعیت به عشایر اختصاص داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه عشایر ما جامعه‌ای مولد و کم‌توقع هستند و باید طوری برنامه‌ریزی شود که اجحافی در  حق آنها صورت نگیرد، گفت: از 3 میلیارد و 300 میلیون تومان سهم عشایر استان در سال 98، حدود یک میلیارد و 600 میلیون تومان تخصیص یافته است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تعدادی پروژه عشایری مربوط به سال‌های گذشته وجود دارد که برخی از آنها اجرا شده و برخی نیز مشکلاتی دارند که می‌طلبد دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط با امور عشایر همکاری کنند تا این پروژه‌ها تعیین تکلیف شود.

آزادی ابراز کرد: پروژه تامین آب و پمپاژ پشتکوه باشت از جمله پروژه‌هایی است که در پایان سال 98 به اتمام رساندیم و بهره‌برداران باید شرکت تعاونی آب‌بران تشکیل دهند و آن را تحویل بگیرند که این کار را انجام ندادند و ما تصمیم گرفتیم در صورت تأیید، آن را به شرکت تعاونی عشایری تحویل دهیم.

وی ادامه داد: در رابطه با پروژه احداث منابع ذخیره آب و تامین آب شرب توگبری هم قرار شد امور عشایر آب را به اولین روستا برساند و بعد شرکت آب و فاضلاب برای انجام بقیه کار وارد شود که انتظار داریم این کار هر چه سریع‌تر انجام گیرد تا مشکل بلاتکلیفی این پروژه نیز حل شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست در رابطه با مشکل پروژه تامین آب و پمپاژ پشتکوه باشت گفت: با تفویض اختیار به فرمانداری باشت، کمیته‌ای تشکیل و این مشکل برطرف شود.

عزیز فیلی در رابطه با پروژه احداث منابع ذخیره آب و تامین آب شرب توگبری هم عنوان کرد: محرومیت در توگبری فوق‌العاده بالا است و شاید محروم‌ترین نقطه این استان باشد، بنابراین هر کاری هم که برای حل مشکلات این منطقه انجام دهیم باز هم کم است و حتی اگر بتوانیم باید آب را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهیم.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اداره امور عشایر خواست نقایص پروژه احداث منابع ذخیره آب و تامین آب شرب توگبری را در طول مدت سه ماه برطرف کرده و پس از آن پروژه را با هماهنگی فرمانداری چرام به شرکت آب و فاضلاب استان تحویل دهد.

فیلی همچنین از افزایش سهمیه آرد عشایر با توجه به شرایط کنونی استان به لحاظ شیوع بیماری کرونا خبر داد.

  • نویسنده : کریم سبزی پور