محمد‌مهدی بانشی عصر امروز در نشست کارگروه ساماندهی عشایر کهگیلویه و بویراحمد از آغاز مرحله سوم غربالگری بیماری کرونا در این استان خبر داد و اظهار داشت: این مرحله از روز دوشنبه با تأکید بر غربالگری جامعه عشایری آغاز می‌شود.

به گزارش امیددنا؛ محمد‌مهدی بانشی عصر امروز در نشست کارگروه ساماندهی عشایر کهگیلویه و بویراحمد از آغاز مرحله سوم غربالگری بیماری کرونا در این استان خبر داد و اظهار داشت: این مرحله از روز دوشنبه با تأکید بر غربالگری جامعه عشایری آغاز می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا، ما تأکید داشتیم که عشایر فعلا جا به جا نشوند اما متاسفانه با وجود بحث کرونا، کوچ عشایر اتفاق افتاد که کمی هم خطرناک بود.

بانشی عنوان کرد: برای غربالگری جامعه عشایری در زمینه بیماری کووید ۱۹، تصمیم گرفتیم ابتدا تیم‌های سیار تشکیل شود که این تیم‌های سیار در مناطقی که آنتن‌دهی تلفن همراه وجود ندارد حضور یافته و کار غربالگری بیماری کرونا را انجام می‌دهند

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت پیگیر بحث خانه‌های بهداشت عشایری است، گفت: با توجه به اینکه عشایر استان ما نیمه‌کوچ‌رو هستند و تعریف کوچ‌رو خیلی شامل آنها نمی‌شود، معمولا خانه‌های بهداشت روستایی خدمات لازم را به آنها ارئه می‌دهد و عشایر با وجود کوچ هم خیلی از چتر حمایت ما خارج نمی‌شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح خانه‌های بهداشت عشایری کمی معضلات اجرایی داشت و نظر ما بیشتر بر تقویت خانه‌های بهداشتی بود که نزدیک مناطق عشایری بودند که بر این اساس، ۱۷ خانه بهداشت احصاء و پیشنهاد شد که ۱۷ بهورز عشایری برای آنها در نظر گرفته شود که این بهورزها کار رسیدگی به مشکلات بهداشتی جامعه عشایری را انجام دهند.

  • نویسنده : محسن زارعی