طرح محرومیت زدایی از لنده در کهگیلویه و بویراحمد به همت بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان در حالی از آذر ماه وارد فاز ارائه طرح‌ها ازسوی دستگاه های اجرایی شده که مهمترین اصل درمسیر توسعه و اجرای موفقیت آمیز آن در وهله نخست ایجاد هماهنگی بیشتر و پرهیز از بخشی نگری بود.

پایگاه خبری تحلیلی امید دنا

محرومیت شهرستان لنده در بخش های مختلف از جمله زیرساخت ها به اندازه ای بوده که هیچ دولتی تاکنون منابع مالی کافی برای اجرای طرح های محرومیت زدایی در این منطقه را در اختیار نداشته است اما این شهرستان هم اکنون با کمک بنیاد علوی در مسیر توسعه قرار گرفته است.

 محرومیت شهرستان لنده در جنوب غرب کهگیلویه و بویراحمد با وجود برخورداری از قدمت، وسعت و پتانسیل‌های فراوان موجب شد مسئولان استانی و کشوری، توسعه و محرومیت زدایی این منطقه کمتر توسعه یافته را در دستور کار قرار دهند.

شهرستان کوهپایه ای، گرمسیری و قدیمی لنده به مرکزیت شهر لنده از شهرستان‌های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد است.لنده با جمعیتی افزون بر ۲۳ هزار نفر در فاصله حدود ۲۷۰ کیلومتری یاسوج مرکز این استان واقع شده است.
شهرستان لنده با وجود ظرفیت‌های بالقوه، تولید نفت و منابع آبی فراوان از نسبت به سایر مناطق همجوار از توسعه نیافتگی رنج می‌برد.
روستاها و اتاقک‌های کاه گلی در جای جای لنده گرچه قدمت تاریخی و کهن این دیار را حکایت می‌کند اما سیمای فقر و محرومیت عمیق آن از رخسار کودکان با جثه‌های نحیف، دستان پینه پسته مادران رنجدیده و پدران قد خمیده آن قابل مشاهده است.
مسئولان استانی وقتی دریافتند منابع موجود تکافوی محرومیت زدایی از لنده را نمی‌کند دست به دامن یکی از بزرگترین بنیادهای اقتصادی کشور شدند.
پیگیری مسئولان استانی جواب داد و در شهریور ۹۷ با حضور محمد سعیدی‌کیا، رئیس سازمان بنیاد مستضعفان کشور در نشست شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان لنده به عنوان دومین منطقه پایلوت محرومیت زدایی توسط بنیاد مستضعفان کشور انتخاب شد.

وی در این نشست افزود: محرومیت زدایی با روش توانمندسازی مردم با اتکا به حمایت، هدایت و نظارت بر امور توسط این بنیاد و دولت از اولویت‌های کاری این بنیاد است و بر این اساس، شهرستان لنده به عنوان دومین پایلوت محرومیت زدایی و توسعه اقتصادی در کشور انتخاب شد.

در پنجم دی ماه ۹۷ نیز معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با اشاره به انتخاب شهرستان لنده به عنوان پایلوت محرومیت زدایی کشوری اظهار داشت: باید مسئولان این شهرستان سند راهبردی برای محرومیت زدایی و توسعه اقتصادی آن تدوین کنند.

بابک دین‌پرست در سفر یک روزه خود به استان و بازدید از شهرستان لنده اظهار داشت: باید مسئولان از ظرفیت بنیاد مستضعفان برای توسعه و محرومیت زدایی شهرستان لنده بیشترین استفاده را ببرند.
وی با اشاره به خدمات خوب بنیاد مستضعفان در شهرستانهای محروم کشور گفت: مسئولان باید از این فرصت برای اشتغالزایی و تامین زیرساخت ها شهرستان لنده استفاده کنند.

طرح محرومیت زدایی از لنده در کهگیلویه و بویراحمد به همت بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان در حالی از آذر ماه وارد فاز ارائه طرح‌ها ازسوی دستگاه های اجرایی شده که مهمترین اصل درمسیر توسعه و اجرای موفقیت آمیز آن در وهله نخست ایجاد هماهنگی بیشتر و پرهیز از بخشی نگری بود.

مسئولان و بخصوص استاندار سابق برای اجرای موفق این طرح در شهرستان محروم لنده آذر ۹۷ به همراه گروهی از مسئولان استانی از قلعه گنج کرمان به عنوان نخستین منطقه پایلوت محرومیت زدایی کشور بازدید کرده بودند.

در جلسه هم اندیشی و شورای راهبردی محرومیت زدایی لنده بر ضرورت استفاده و بهره مندی مناسب و انتقال تجربه ها و اقدام های انجام شده در منطقه قلعه گنج برای عبور از محرومیت های لنده تاکید شد.

بیش از ۵۰ طرح عمرانی، خدماتی و زیربنایی از سوی دستگاه های مختلف اجرایی کهگیلویه بویراحمد به مشاور و مسئولان طرح محرومیت زدایی لنده ارائه شد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد در این رابطه گفت: طرح‌های محرومیت زدایی شهرستان لنده باید در یک بازه زمانی پنج ساله اجرایی و عملیاتی شوند.
عزیز فیلی یادآور شد که قرار است با اجرای طرح‌های محرومیت زدایی توسط بنیاد برکت از جمله در حوزه اشتغال پایدار، تقویت تولید، راه اندازی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط و تقویت بخش‌های زیربنایی، کشاورزی و دامپروری به ویژه در روستاها و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و علمی از محرومیت های عمیق این منطقه کاسته شود.
وی تصریح کرد: اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات روستایی یکی از طرح‌های مهم اقتصادی و محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در شهرستان لنده خواهد بود.
فیلی گفت که بهره این تسهیلات ۱۸ درصد است که قرار است پنج درصد سود این وام توسط خود بنیاد مستضعفان، پنج درصد نیز توسط دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری تامین و تنها هشت درصد سود توسط متقاضی پرداخت شود.
وی افزود: بانک سینا نیز به عنوان بانک عامل برای پرداخت تسهیلات در شهرستان لنده استقرار یافته و هم اکنون نیز بیش از ۳۰ دفتر در بخش روستایی و شهری راه اندازی شده و مشغول احصا و شناسایی ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه شهرستان در حوزه‌های گوناگون هستند.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده طرح‌های محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در شهرستان لنده در ۱۲۷ شاخص در حال اجراست.
فیلی تصریح کرد: طرح‌های محرومیت زدایی در مرحله نخست طرح پایلوت در شهرستان لنده در ۲۱ روستای بالای ۲۰ خانوار در حال اجرا و عملیاتی شدن هستند.

وی اضافه کرد: در مراحل بعدی نیز تمامی روستاها و مناطق مختلف شهرستان مشمول اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و عمرانی و خدماتی بنیاد مستضعفان خواهند شد.

عضو هیات مدیره بنیاد علوی نیز در این رابطه بیان کرد: تاکنون افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال طرح عمرانی و زیربنایی در حوزه‌های مختلف با هدف محرومیت زدایی شهرستان لنده در کهگیلویه و بویراحمد تعریف شده است.

خداکرم جلالی اظهار داشت: این طرح ها در بخش‌های مختلف ورزشی، آموزشی، بهداشت و درمان، مخابرات، کشاورزی، آب، راه و سایر طرح‌های اشتغالزایی و تولیدی در حال اجرا هستند.
وی گفت: اجرای ۶ طرح ورزشی شامل ساخت سالن های چندمنظوره و چمن مصنوعی، مرکز بستر درمانی لنده، اجرای پل موگرمون و احداث سالن اجتماعات از جمله این طرح هاست.

جلالی بر همکاری مدیران و مسئولان در اجرای این طرح ها تاکید کرد و گفت: همکاری و همراهی با این بنیاد نقش مهمی در شتاب بخشی در اجرای کارهای عمرانی و زیربنایی و توسعه شهرستان لنده خواهد داشت.

فرماندار لنده با اشاره به حضور بیش از یک ساله بنیاد علوی در این شهرستان گفت: این بنیاد کارهای عام المنفعه زیادی را در حوزه بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، تجهیز سالن های ورزشی و ارائه تسهیلات اشتغالزایی آغاز کرده است.
سید خدادوست موسوی با اشاره به اختصاص ۲ هزار متر مربع زمین برای ساخت بیمارستان ۱۰ تختخوابی در لنده افزود: این مرکز بستر درمانی با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی روند اجرایی خوبی دارد.
وی راه اندازی بانک سینا از سوی بنیاد علوی در لنده را یکی دیگر از کارهای خوب این مرکز در سطح شهرستان دانست و گفت: تاکنون ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در زمینه های کشاورزی، دامپروری، صنعتی و خدماتی به ۳۶ نفر از متقاضیان پرداخت شده است.

موسوی تشکیل صندوق های آبادانی و پیشرفت در روستاهای بالای ۲۰ خانوار را از دیگر خدمات بنیاد دانست و اضافه کرد: تاکنون تسهیلات خوبی در این راستا نیز به متقاضیان پرداخت شده است.

وی ارائه ۱۶ میلیارد ریال تجهیزات به مدراس را از خدمات خوب بنیاد علوی اعلام کرد و گفت: با همکاری بنیاد علوی، اداره راه و شهرداری ساخت پل موگرمون و توسعه و تجهیز المان شهری لنده را اجرا می کند.

فرماندار لنده با اشاره به اینکه بنیاد علوی تاکنون هشت میلیارد ریال برای احداث و بهسازی مساجد هزینه کرده است، گفت: بهسازی کلیه مدارس روستایی و مشارکت در ساخت ۶۰ کلاس درس با همکاری نوسازی مدارس در حال انجام است.

موسوی احداث مرکز توانبخشی با همکاری بهزیستی، تجهیز سالن های ورزشی و ارائه بسته های غذایی و اموزشی به مادران باردار و دانش آموزان، اعزام پزشکان متخصص به شهرستان و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی رایگان و کمک به دانش آموزان بی بضاعت، را از دیگر خدمات بنیاد علوی در لنده ذکر کرد.

  • منبع خبر : ایرنا