پایگاه خبری تحلیلی امید دنا استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد پوشیده از جنگل‌ها و مراتعی است که پوشش جنگلی در برخی مناطق به حدی بالاست که نمی‌توان برای فعالیت‌های عمرانی و ایجاد تاسیسات و ابنیه در آن‌ها اقدامی انجام داد. استانی که بنا به گفته مسؤولان یک درصد از خاک کشور را اشغال کرده اما 5 […]

پایگاه خبری تحلیلی امید دنا

استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد پوشیده از جنگل‌ها و مراتعی است که پوشش جنگلی در برخی مناطق به حدی بالاست که نمی‌توان برای فعالیت‌های عمرانی و ایجاد تاسیسات و ابنیه در آن‌ها اقدامی انجام داد.

استانی که بنا به گفته مسؤولان یک درصد از خاک کشور را اشغال کرده اما 5 درصد از جنگل‌های کشور در این استان به مانند نگین سبزی گسترانیده شده است.

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه منابع طبیعی و محیط زیست استان وجود دارد مشکل زباله‌ها و نحوه و چگونگی دفن آن‌هاست به طوری که در مناطق سردسیری از جمله در شهرهای یاسوج و سی‌سخت با مشکل مواجه شده‌‌اند.

در شهر یاسوج منطقه‌ای جنگلی و زیبا به نام دو پشته در محور یاسوج – بابامیدان حدفاصل دهستان دشت‌روم چند سالی هست که محل دفن زباله‌های شهر یاسوج شده و این منطقه جنگلی بکر در حال نابودی است.


دوپشته دشت‌روم رو به نابودی

مشکلاتی که در دو پشته دشت‌روم ایجاد شده تنها مربوط به از بین رفتن جنگل و مرتع نیست بلکه در این منطقه خطر آلوده شدن آب‌های زیرزمینی بسیار است و چه بسا که شیرابه آن در آب‌های زیرزمینی که به مصرف مردم می‌رسد نفوذ کرده باشد که اگر چنین باشد با بحرانی جدی مواجه خواهیم شد.

سالانه چندین نشست جهت رفع مشکل زباله‌ها و بازیافت آن‌ها در استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار می‌شود و هر بار نیز تصمیماتی گرفته می شود که کمتر این تصمیمات تاکنون اجرایی شده است.

در آخرین نشست کمیته پسماند استان که با حضور رؤسای دستگاه‌های مختلف برگزار شد باز هم تصمیمی آن چنانی و قطعی برای رفع این مشکل گرفته نشد و تنها چند نظریه و فرضیه در این نشست مطرح شد که برای مثال با وضعیت کنونی زباله‌های شهر سی‌سخت به کجا انتقال داده شود که طی یکی از فرضیه‌ها حمل زباله‌ها از فاصله 30 کیلومتری از شهر سی سخت به محل دوپشته دشت‌روم در دست بررسی قرار گرفت.


سایت دفن زباله دوپشته

اما حمل زباله از شهر سی‌سخت با این وضعیت جاده‌ای که هر لحظه بوی خطر از آن احساس می‌شود با این مسافت و حمل روزانه 50 تن زباله امکان‌پذیر نیست و انگار مسؤولان به عواقب و مشکلات احتمالی آن هرگز فکر نکرده‌اند.

در موردی دیگر قرار شده زباله‌های شهرستان کهگیلویه از چرام و دهدشت و لنده به منطقه سوق که در میانه این شهرستان‌ها قرار گرفته شده حمل و دفن شود که باز هم به دلیل دوری راه و دسترسی‌های نامطلوب به دلیل وضعیت نامطلوب راه‌های آن منطقه شاید این فرضیه نیز تنها روی کاغذ اعتبار داشته باشد.

اما علاوه بر زباله‌های خانگی یکی دیگر از مشکلاتی که در حال حاضر شاید به یک مشکل بزرگ تبدیل شده باشد موضوع زباله‌های عفونی است که انگار در استان متولی خاصی ندارد.

زباله‌های عفونی مطب‌های شخصی که باید توسط خود مطب‌ها و با سپردن به یک شرکت پیمانکاری حمل و امحا شود اکنون بار آن بر دوش دانشگاه علوم پزشکی است در حالی که علوم پزشکی نسبت به آن هیچ وظیفه‌ای ندارد.

در این میان اداره‌کل استاندارد نیز بر نحوه امحای زباله‌های عفونی توسط کوره‌های دانشگاه ایراد گرفته و آن را غیر استاندارد دانسته است.

مشکل دیگر بر سر راه مربوط به نبود جاذبه برای سرمایه‌گذاران کارخانه بازیافت است که در طول چند سال اخیر هنوز مسؤولان استان نتوانسته‌‌اند فردی را مجاب کنند که در دوپشته دشت روم کارخانه بازیافت راه‌اندازی کند.

شاید یکی از دلایل به مشوق‌های ناچیز و عدم همکاری مسؤولان مربوطه برگردد که اگر چنین نبود تاکنون بعد از گذشت سال‌ها حداقل یک سرمایه‌گذار آستین همت بالا می‌زد.

با این تفاسیر باید گفت که در آینده یکی از مشکلاتی که شاید به بحران تبدیل شود موضوع زباله‌های خانگی و عفونی در استان است که هر بار برای این کار جلسه‌ای در مرکز استان برگزار می‌شود و هر بار نیز بدون این که تصمیمی اجرایی گرفته شود کار به جلسه بعدی واگذار می‌شود.