به گزارش پایگاه خبری_ امیددنا:خرداد ماه فصل برداشت گندم است، در این روزها کشاورزان با  عوامل مختلفی مانند آتش سوزی، کمبود کمبا،سبب نگرانی کشاورزان شده بود در  نهایت موجب  شد فصل شیرین برداشت برای برخی  از کشاورزان تلخ شود. تماس تلفنی تعدادی از کشاورزان شهرستان کهگیلویه، با پایگاه خبری-امیددنا:حاکی از بدعهدی اداره غله و بازرگانی […]

به گزارش پایگاه خبری_ امیددنا:خرداد ماه فصل برداشت گندم است، در این روزها کشاورزان با  عوامل مختلفی مانند آتش سوزی، کمبود کمبا،سبب نگرانی کشاورزان شده بود در  نهایت موجب  شد فصل شیرین برداشت برای برخی  از کشاورزان تلخ شود.
تماس تلفنی تعدادی از کشاورزان شهرستان کهگیلویه، با پایگاه خبری-امیددنا:حاکی از بدعهدی اداره غله و بازرگانی در شهرستان است.

یکی از این کشاورزان عنوان می کند : عدم پرداخت مطالبات کشاورزان، سبب نگرانی آنها شده است، وی در ادامه می گوید: در تاریخ ۲۵اردیبهشت،محصول خود را به شرکت غله واگذار کرده ام، اما تاکنون اداره اقدامی برای تسویه حساب انجام نداده است.
یکی دیگر از کشاورزان، عنوان می کند، دو هفته اخیر گندم خود را واگذار کرده ام و تاکنون پاسخ مناسبی از مسئولین دریافت نکرده ایم.
این در حالی است، که بنا به گزارشات، به دلیل عدم  پرداخت مطالبات برخی کشاورزان محصول خود را در بهبهان یا گچساران به فروش می رسانند و در کمتر از ۴۸ساعت تسویه حساب با آنها صورت گرفته است.
تجربه نشان داده، هرگاه اداره غله در پرداخت مطالبات دیرتر عمل کند، این امر سبب شده که ،دلالان و سوداگران از این فضای پیش آمده،استفاده کرده و زحمت کشاورزان را  به یغما بزنند.
در کهگیلویه، به دلیل وابستگی  اغلب مردم به معیشت کشاورزی، سرعت تسویه حساب با آنها الزامی است، اما تاکنون چنین امری محقق نشده است و این مساله سبب شده است، دلالان گندم، نقش واسطه گری ایجاد کرده و گندم را به قیمت بعضا پایین تر خریداری کنند.
حال کشاورزان، منتظر پاسخگویی مسئولان اداره غله و بازرگانی می باشند.
این در حالی است،که  نوسان شدید نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید، شورای اقتصاد با بی توجهی به تصمیم وزارت جهاد کشاورزی، نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم برای سال زراعی سال جاری را را ۲۵۰۰ تومان اعلام کرده است و این امر واکنش‌های متعددی را در برداشت.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : پایگاه خبری-افتونیوز