به گزارش خبرنگار امید دنا  از یاسوج جبار کیانی در نشست توسعه صادرات غیر نفتی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در تولید با نگاه صادراتی ظرفیت های خوبی در استان داریم. وی گفت: ظرفیت های استان بسیار فراتر از آماری است که در کارگروه گزارش می دهیم صادرات استان روی ۳ تا ۵ میلیون […]

به گزارش خبرنگار امید دنا  از یاسوج جبار کیانی در نشست توسعه صادرات غیر نفتی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در تولید با نگاه صادراتی ظرفیت های خوبی در استان داریم.

وی گفت: ظرفیت های استان بسیار فراتر از آماری است که در کارگروه گزارش می دهیم صادرات استان روی ۳ تا ۵ میلیون دلار است در حالی که تا ۱۵ میلیون دلار می توانیم صادرات داشته باشیم در حالی که با استان بعد با ۱۵ میلیون دلار دنیایی از فاصله داریم در حالی کهبا همه ظرفیت ها تا یک میلیارد دلار هم مجال صادرات داریم.

کیانی افزود: چه اتفاقی در استان ما افتاده است آخرین جلسه توسعه صادرات غیر نفتی کی بوده است زمانی کارگروه مظلوم واقع شد که دبیرخانه آن به سازمان برنامه سپرده شد همان موقع گفتیم سازمان برنامه چه ربطی به این کارگروه دارد.

وی خطاب به استاندار گفت: شما از ما بخواهید و از سازمان صنعت و معدن بخواهید که در ظرف ۴ سال گذشته چه کردید حتی روز ملی صادرات را هم برگزار نکردیم باید صادرا کنندگان نمونه را مورد تقدیر قرار می دادیم الان میخواهیم تندیس بدهیم در حالی که باید با حضور یک مسوول کشوری  این کار می شد.

وی گفت: تمامی مصوبات گذشته از یاد رفته است سند توسعه صادرت غیر نفتی داشتیم که باید ارائه و نهایی شود تا به عنوان یک  نقشه راه جلو می رفتیم.

این مسوول افزود: این کارگروه هر ۱۵ روز یکبار برگزار شود استان با بازرگانی خارجی آشتی کند خیلی وقت است که استان ما با بازرگانی خارجی قهر است چرا سبد کالایی ما تنها ۳ کالا است و ضعیف عمل کرده ایم.

.
کیانی خاطرنشان کرد: ما امروز تجلیل می کنیم اما باید یک مسول کشوری در اینجا خصور داشت، همه مصوبات گذشته ما فراموش شده است، ما سند توسعه صادرات غیر نفتی داشتیم اما چه شد؟
رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد:این کارگروه همیشه تشکیل شود، استان با بازرگانی خارجی آشتی کند و کنار بیاید، ما خیلی وقت است قهریم، تقاضا داریم این جلسه مدام برگزار شود و مصوبات قبلی ارائه داده شود.
وی افزود: سازمان برنامه و بودجه چه ارتباطی با گروه صادرات غیرنفتی دارد که این کارگروه را به این سازمان واگذار کرده‌اند، هیچ خبری  از سند توسعه صادرات غیر نفتی استان نیست، رقم صادرات غیرنفتی استان ما خیلی بالا است و نسبت به استان‌های همجوار جایگاه خوبی در این زمینه داریم.
**ربیعی*