رانندگی آن هم با تاکسی، نه روز می‌شناسد و نه شب .نه سرما و نه گرما.شغلی برای تمام روزها و فصول. پای درد دل راننده تاکسی‌ها که می‌نشینید، سختی شغل شان را چنان درک می کنی که در باورت هم نمی گنجد، که شرایط کاری شان چقدر سخت است.

به گزارش پایگاه خبری-امیددنا:

تاکسی بخشی از هویت فرهنگی شهر است، باید «رانندگی تاکسی» را جزء مشاغل مظلوم قلمداد کرد؛ زیرا که باید در تمام فصول سال از صبح تا شب در خیابان‌ها رانندگی کنند تا هزینه زندگی را در بیاورند،حتی اگر چند روزی قصد سفر کرده ، یا بیمار شوند و نتوانند کار کنند، از مزد آن روز، بی‌بهره می‌مانند.

رانندگی آن هم با تاکسی، نه روز می‌شناسد و نه شب .نه سرما و نه گرما.شغلی برای تمام روزها و فصول. پای درد دل راننده تاکسی‌ها که می‌نشینید، سختی شغل شان را چنان درک می کنی که در باورت هم نمی گنجد، که شرایط کاری شان چقدر سخت است.

در کنار هزینه بنزین، روغن، استهلاک تاکسی و…. باید سروکله زدن با هر قشری از مردم را هم اضافه کنید؛ از دانش آموز گرفته تا پیرمرد، بازنشسته و… اما حالا درد دیگری هم به دیگر دردهای آنها اضافه شده  و آن چیزی نیست جز کوچکتر شدن سفره معیشتشان به دلیل جولان مسافربرهای شخصی و اینترنتی.پای صحبت رانندگان تاکسی در شهر دهدشت نشستیم و مشکلات و مسائل آنها را جویا شدیم.

یکی از راننده ها می گوید: مشکلات بسیار زیاد است ؛ ولی مشکلی که کما بیش همگی با آن درگیر هستیم، اقساط عقب افتاده خودرو های تعویض شده در سال های اخیر است. دوم: اینکه تاکسیرانی هیچ گونه خدماتی یا کمکی به این صنف تا الان نداشته و نمی کند.وی در ادامه عنوان می کند: تاکسیرانی در شهر دهدشت نه خدماتی به ما ارائه می دهد و نه حمایتی می کند و به لحاظ مدیریتی بسیار ضعیف عمل می کند.
در شرایطی که قطعات یدکی ماشین چندین برابر شده؛ اما کرایه هیچ گونه تغییری نداشته است.
این راننده با اعتراض به مدیریت نابسامانی شهری در دهدشت می گوید: موضوعی که بیشتر از همه برای رانندگان این صنف آزار دهنده است؛ این است که رانندگان آژانس و خودرو های شخصی ،مسافران ما را جابجا می کنند.
یکی دیگر از رانندگان عنوان می کند: شهر بهبهان فاصله کمی با ما دارد؛ اما در این شهر خودروی شخصی حق جابجایی مسافران تاکسی را ندارد.
یکی از مسائل که سبب بی نظمی شده، بی مدیریتی سازمان تاکسی رانی است که در نتیجه آن هرفردی یک تابلوی آژانس روی سقف ماشین اش قرار می دهد و مسافر جابجا می کند، در این شرایط حتی خیلی از شهروندان به ویژه خانم ها دارای مصونیت نیستند.

مصطفی راننده تاکسی عنوان می کند: از شهرها و روستاهای اطراف، ماشین اضافه می کنند که این برای ظرفیت شهر دهدشت خیلی زیاد می باشد.
تاکسی رانی هیچ گونه خدماتی از قبیل قطعات یا روغن موتور یا لاستیک و غیره ..به تاکسی ها ارائه نمی دهد و تمام کرایه ها بین شهری افزایش پیدا کرد؛ اما کرایه های درون شهری تغییری نکرده هست.

محمدی از رانندگان تاکسی در دهدشت می گوید : در یک ماه گذشته به شدت از آثار شیوع بیماری کرونا ، رانندگان تاکسی آسیب دیده‌ اند و تا به امروز هیچ‌گونه حمایت مالی انجام نشده است. رانندگان تاکسی، یکی از خطرناک ترین شغل‌های ممکن را در ایام کرونایی دارا هستند؛ زیرا ممکن است که یک مسافر ناقل بیماری و یا جا‌به‌جایی پول آلوده، عوامل میکروبی را به راننده منتقل کرده و به سلامت وی اختلال وارد سازد.
اغلب تاکسی ران‌ها، درآمدی را که در صبح و عصر به‌دست می‌آورند، تنها کفاف خرج یک روز زندگی آن‌ها را می‌دهد؛ اما شیوع ویروس کرونا به این درآمد اندک نیز خدشه قابل توجهی وارد کرده است.
شهاب تقوی نماینده شورای شهر در امور تاکسی رانی شهر دهدشت در گفت و گو با پایگاه خبری-امیددنا:

عنوان کرد :هم اکنون ۵۰۰ تاکسی در شهر دهدشت خدمت رسانی انجام می دهند. وی با اشاره به مشکلات رانندگان تاکسی در شهر دهدشت گفت: ما در سیاست گذاری مسائل شهری، باید منافع دوجانبه شهروندان و رانندگان تاکسی را درنظر بگیریم. وی در ادامه اضافه کرد: هر کدام از رانندگان تاکسی که بر اساس گزارشات غیرواقعی به تاکسی رانی معرفی شده اند و احساس می کنند در حق شان اجحافی شده به ما مراجعه کنند ؛ پیگیر حقوق آنها خواهیم بود و مطمئن باشید تمام تلاش خود را می کنیم که هیچ کوتاهی در حق رانندگان تاکسی ،صورت نپذیرد.
این عضو شورای شهر در ادامه افزود: بارها از رانندگان تاکسی تمنا کرده ایم هر راننده متخلفی ،اعم از آژانس و راننده شخصی، اقدام به سوار کردن مسافران می کند، شماره پلاک و اسم آژانس را در اختیار ما قرار دهند و مطمئن باشید در کمیته انضباطی با وی برخورد خواهد شد.
آقای تقوی ، در رابطه با افزایش کرایه تاکسی در شهر دهدشت گفت: ما آخرین بار در سال گذشته کرایه تاکسی را افزایش داده ایم؛ اما به دلایل مشکلات رانندگان تاکسی و هزینه استهلاک و لوازم یدکی گران، قیمت دوباره افزایش ۲۰درصدی کرایه رانندگان تاکسی را در شورای حمل و نقل مطرح کرده ایم و امیدواریم با آن موافقت شود.
وی در ادامه اضافه کرد: در رابطه با حمایت از رانندگان تاکسی در بحران کرونا ، ما درخواست حمایت نقدی از رانندگان را ارسال کرده ایم و اسناد آن نیز موجود است و در این رابطه مکاتباتی صورت گرفته است و حتی بحث تعلق سهمیه بنزین ویژه در نظرگرفته ایم.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : افتونیوز