حسینعلی امیری در نشست ویدئوکنفرانس با ستاد مدیریت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: در آمار مقایسه ‌ای که از ابتدای ابتلا به این ویروس داشتیم شرایط استان کهگیلویه و بویراحمد شرایط خیلی خوبی بود به طوری که گزارشی که در یکی از جلسات دولت از این استان ارائه کردم، […]

حسینعلی امیری در نشست ویدئوکنفرانس با ستاد مدیریت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: در آمار مقایسه ‌ای که از ابتدای ابتلا به این ویروس داشتیم شرایط استان کهگیلویه و بویراحمد شرایط خیلی خوبی بود به طوری که گزارشی که در یکی از جلسات دولت از این استان ارائه کردم، برای بسیاری از اعضای هیئت دولت قابل توجه بود.

وی با بیان اینکه این شرایط مناسب علاوه بر اینکه مرهون تلاش و جدیت مدیریت استان بود بخش قابل توجهی از آن نیز به همکاری و همراهی مردم و رعایت دستورالعمل‌ ها برمی ‌گردد، افزود: به طور قطع، اگر در هر موضوع اجتماعی و این بحران همراهی مردم نباشد، هر چه قدر هم خوب برنامه‌ ریزی و مدیریت شود، اثربخشی لازم را نخواهد داشت، بنابراین نقش مردم استان در تبعیت از دستورالعمل‌ های ستاد پیشگیری، قابل تقدیر است.

معاون پارلمانی رئیس‌ جمهور عنوان کرد: با توجه به شرایط جدید پیش آمده که متاسفانه در برخی مناطق شاهد ابتلای بیشتری به ویروس کرونا هستیم، تصمیم گرفتیم جلسه امروز را با ستاد مقابله با کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد تشکیل دهیم.

امیری با تاکید بر اینکه مدیریت ارشد استان به صورت روزانه وضعیت استان کهگیلویه و  بویراحمد را به ما گزارش می دهد، بیان کرد:  در آمار مقایسه ‌ای هفته گذشته مشاهده شد که شرایط استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به قبل تغییر یافته و با توجه به گفته‌ های مسئولان اینطور برداشت می‌ شود که رفت و آمد مردم این استان با استان‌ های مجاور که برخی در وضعیت قرمز و برخی هشدار هستند، از مهم ‌ترین عوامل افزایش ابتلا به بیماری کرونا در مدت اخیر بوده است

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ دارویی برای کنترل ویروس کرونا کشف نشده و سازمان بهداشت جهانی نیز معتقد است که در شرایط حاضر نمی ‌توان پایانی را برای این ویروس اعلام کرد،افزود: همه دنیا درگیر این بیماری هستند با وجود این، نظام ما نسبت به خیلی از کشورهای مدعی دنیا، با همکاری مردم از عهده مدیریت و مقابله با ویروس کرونا خیلی خوب برآمده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بیان کرد: زیرساخت‌ هایی که در سال‌های اخیر در بخش بهداشت و درمان ایجاد شد در این شرایط بحرانی توانست به نحوی عمل کند که ما مشکلی نداشته باشیم در حالی که خیلی کشورهای مدعی و پیشرفته با شرایط سختی روبه ‌رو بوده و در آمار ابتلا و مرگ و میر و کمبود تخت با بحران جدی روبرو هستند.

امیری با اشاره به اینکه بازگشایی‌ های اخیر سبب شد که شرایط نسبت به قبل کمی تغییر کند، گفت: همه باید با کرونا زندگی کنیم و برنامه‌ ریزی‌ها باید بر اساس شرایطی باشد که الان کرونا تحمیل کرده است.

وی عنوان کرد: یکی از دلایلی که در ۱۰ روز اخیر آمار مبتلایان افزایش یافته و یا برخی استان‌ ها و شهرستان‌ها در وضعیت هشدار یا قرمز قرار گرفته است به خاطر سهل ‌انگاری‌ در رعایت دستورالعمل‌ ها بوده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور از مردم  کهگیلویه و بویراحمد خواست از سفرهای غیرضروری خودداری کنند، به‌ویژه با توجه به وضعیتی که در استان‌ های همجوار وجود دارد و اگر مجبور هستند سفر کنند، به رعایت دستورالعمل‌ ها توجه جدی داشته باشند.

امیری با تاکید بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، عنوان کرد: الزام استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی از ۱۵ تیر ابلاغ شده  که امید است مردم بیش از پیش دستورالعمل‌ های بهداشتی را رعایت کنند که دولت مجبور نباشد محدودیت‌های قبلی را برگرداند.

وی افزود: نحوه بازگشایی دانشگاه‌ ها و مدارس در سال تحصیلی جدید نیز بر اساس دستورالعمل‌ های ستاد ملی برنامه‌ ریزی شود که دانشجویان و دانش‌آموزان با عقب‌ ماندگی ‌های درسی روبه ‌رو نشوند.

امیری خواستار استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای مقابله با کرونا شد و بیان کرد: سازمان‌های مردم نهاد به عنوان تشکل ‌های برآمده از دل جامعه، ظرفیت‌ های بالایی برای مدیریت حوادث و بحران ‌های مختلف دارند.

مقام معین استان کهگیلویه و بویراحمد در مقابله با ویروس کرونا همچنین خواستار ارائه نیازمندی ها استان در بخش زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان شد تا جهت رفع این مشکلات از سوی دولت اقدامات لازم انجام شود

**ربیعی**