به گزارش خبرنگار  امید دنا   از یاسوج نادیا صداقت در نشست ویدئو کنفرانس با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده که با هدف تجلیل از کارآفرینان برتر منتخب مردمی دور چهارم برگزار شد، اظهار داشت: زنان کارآفرین استان در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعتی و خدمات فعالیت دارند.   وی […]

 به گزارش خبرنگار  امید دنا   از یاسوج نادیا صداقت در نشست ویدئو کنفرانس با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده که با هدف تجلیل از کارآفرینان برتر منتخب مردمی دور چهارم برگزار شد، اظهار داشت: زنان کارآفرین استان در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعتی و خدمات فعالیت دارند.

 

وی افزود: از بین ۵۳ فعال اقتصادی زن که در جشنواره انتخاب کارآفرین برتر شرکت نموده اند ۱۶ نفر در حوزه کشاورزی، ۳۱ نفر خدماتی و ۶ نفر در حوزه صنعت فعالیت می کنند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری عنوان کرد: این بانوان در حوزه تولید انبوه گل رز، پرورش قارچ خوراکی، زعفران، کشت گیاهان دارویی و انواع گلخانه های صیفی جات و میوه فعال هستند.

وی افزود: به طور مثال در سال ۹۸، ۲۴ میلیون و ۲۰۴ شاخه گل رز، ۵۳۷ تن قارچ، ۲۷ کیلو و ۲۷ گرم زعفران و ۱۵۰ تن گیاهان دارویی با تلاش این بانوان در استان تولید شد.

 

صداقت‌ در بخش صنعت به فعالیت های چون پرکردن کپسول گاز و جعبه های پلاستیکی، صنعت فرش و گلیم، جاجیم، گبه و همچنین لوله های آبیاری قطره ای و روغن های موتوری اشاره کرد و گفت: در بخش خدماتی و فرهنگی آموزشگاه های آزاد درسی و هنری، تولیدات خیاطی و آشپزی و خدمات پزشکی از دیگر حوزه هایی هستند که بانوان در آن مشغول کار هستند.

وی بیان کرد: مهم ترین بخش خدماتی را می توان در رابطه با نگهداری میوه از طریق سردخانه با بسته بندی های مختلف نام برد.

صداقت، تورم، تحریم و شرایط پیش آمده به واسطه شیوع بیماری کرونا را از جمله موانع و مشکلات زنان کارآفرین برشمرد و عنوان کرد: این شرایط به وجود آمده موجب کاهش قدرت و توان خرید مردم و به تبع آن کم شدن انگیزه کارآفرینان شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش، اظهار داشت: پیشنهاد می شود در راستای رفع مشکلات جامع کارآفرین علاوه بر در نظر گرفتن بیمه حمایتی و امنیت کار، تسهیلات کم بهره با تسهیل شرایط ضمانتی توسط بانک ها به آنان پرداخت شود‌.

صداقت از حمایت های و پیگیری های معاون رئیس جمهور برای اعطای طرح هایی به استان و تخصیص اعتبار در این راستا تقدیر کرد و گفت: در تفاهم نامه ای مشترک با بانک توسعه تعاون برای اعطای تسهیلات به تعاونی های زنان استان که ۳۶۳ تعاونی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ۷ تعاونی که توسط تعاون روستایی ثبت شده بود جلسه ای با مدیرعامل بانک توسعه تعاون، اداره کل تعاون روستایی تشکیل شد؛ مقرر شد اداره کل کار و تعاون روستایی لیست تعاونی ها واجد شرایط را ارسال کنند و ازسوی امور بانوان به بانک ها معرفی شود.

 

وی افزود: انتظار می رود باتوجه به محرومیت استان و مشکلات شدید مالی که تعاونی ها با آن رو به رو هستند بیش از پیش حمایت شوند.

صداقت بیان کرد: درصد این تسهیلات ۱۵ درصد بوده و همچنین بانک ها خواستار آورده ۲۰ درصد شده اند که این موضوع موجب شده تا کنون کسی از این طرح استقبال نکند.

وی به مکاتبه ای با زهرا جواهریان معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده اشاره کرد و افزود: در این مکاتبه خواستار کاهش نرخ سود این تسهیلات شدیم تا این تعاونی ها بتوانند در این شرایط اقتصادی از این تسهیلات بهره مند شوند.

وی اظهار داشت: در جهت حمایت از زنان بد سرپرست و بی سرپرست و دختران، طرح توانمندسازی اقتصادی زنان مطرح شد که در این خصوص ۳۳ نفر برای دریافت تسهیلات ۳۰ میلیون ریالی به بانک های رفاه و توسعه تعاون معرفی شدند.

وی از معرفی زنان به بانک مهر ایران برای دریافت تسهیلات ۱۰ تا ۵۰ میلیون ریالی خبر داد و گفت: زنان بد سرپرست و بی سرپرست به دستگاه های حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی جهت دریافت تسهیلات در راستای ایجاد اشتغال معرفی شدند.

صداقت به پیگیری جهت ایجاد بازارچه صنایع دستی بمنظور عرضه وفروش صنایع دستی و تولیدات کارآفرینان استان اشاره کرد و افزود: با پیگیری های مدیرکل میراث استان هفته آینده بازارچه موقت صنایع دستی در استان افتتاح می شود.

در این مراسم نادیا صداقت با اشاره به فعالیت زنان در حوزه کشاورزی، خدماتی و صنعت گفت: در  این دوره جشنواره ۵۳ زن فعال در زمینه تولید گل رز، قارچ خوراکی و زعفران، تولید گلیم و گبه حوزه خدماتی و صنعت شرکت کردند.

 

وی عنوان کرد: در حوزه گل رز سال گذشته ۲۱ میلیون گل رز شاخه بریده، ۲۷ کیلو زعفران و ۵۳۷ تن قارچ خوراکی و ۱۵۰ هزار تن گیاهان دارویی تولید شد.

این مسوول با اشاره به مشکلات تورم، تحریم و کرونا در فروش تولیدات بانوان گفت: این مسائل باعث کاهش قدرت خرید مردم و کاهش انگیزه در بانوان شده است‌.

وی همچنین با اشاره به افتتاح بازارچه موقت تولیدات صنایع دستی استان خواستار مشارکت معاونت امور زنان برای راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی زنان استان شد.

همچنین معصومه ابتکار از اقدامات صورت گرفته در راستای ایجاد اشتغال بانوان در استان کهگیلویه و بویراحمد قدردانی کرد

گفتنی است در این آئین از فرشته محرابی  تولید کننده گل رز به عنوان کارآفرین برتر منتخب مردمی در دور چهارم با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

 

**ربیعی**