به گزارش پایگاه خبری-امیددنا: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم استانی ها نباید تصور کنند،که با زدن ماسک احتمال ابتلا به این بیماری به طور کامل از بین می رود و ضروری است به منظور کنترل و پیشگیری از کرونا باید تمامی توصیه های بهداشتی رعایت شود.

به گزارش پایگاه خبری-امیددنا:

پرویز یزدان پناه روز چهارشنبه درگفت وگوبا خبرنگارامیددنا اظهار داشت: استفاده از ماسک، رعایت دستورالعمل های بهداشتی، مسافرت نکردن به استان های مجاور که همه در وضعیت قرمز و یا هشدار هستند، حضور نیافتن در ادارات، نهادهای اقتصادی و مراکز بهداشتی درمانی ب جز در موارد ضروری، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، رعایت بهداشت فردی مانند شست و شوی مکرر دست ها از اقدامات مهم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

وی افزود: مطب ها، اورژانس ها مراسمات ختم و جشن های عروسی، ، درمانگاه ها، مراکز عمومی و بازارها از کانون های پرخطری هستند که رعایت نکردن دستور العمل های بهداشتی در آن ها می تواند منجر به وقوع فاجعه و بحران در استان شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به عدم توجه برخی اصناف استان به نکات بهداشتی، تصریح کرد: چنانچه یک صنف در رعایت دستورالعمل ها کوتاهی می کند، مردم باید به طور خودجوش آن صنف را تحریم کرده و در راستای حفظ سلامت جامعه تلاش کنند.

یزدان پناه، با اشاره به اهمیت استفاده مداوم از ماسک در مکان های عمومی، عنوان کرد: کسب و کارهایی (یک یا چند مورد) که در پاساژ ها، در رعایت پروتکل های بهداشتی کوتاهی کنند با دستور دادستانی، کل پاساژ را پلمپ خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: بیشترین موارد ابتلا به بیماری کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد در بین زنان خانه‌دار با ۶۴۰ نفر بوده است و تاکنون ۲۲ نفر از کادر درمان استان در مراکز بهداشتی و درمانی به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد مرگ و میری نداشتیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰خرداد تاکنون تعداد مبتلایان به بیماری در استان سه تا چهار برابر افزایش یافته است و ۶۱ بیمار کرونایی بستری و ۱۰ بیمار بدحال نیز در بخش آی سی یو بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد بستری هستند.

یزدان پناه ابراز داشت: میانگین سنی مبتلایان کرونا در این استان ۳۶ سال بوده و در این میانگین سنی، نوزاد یک ساله تا سالمند ۹۲ ساله وجود داشته است.

وی بیان کرد:  شهرستان گچساران در وضعیت قرمز، شهرستان‌های بهمئی، لنده و مارگون در وضعیت سفید، شهرستان‌های بویراحمد و دنا در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های باشت و کهگیلویه در وضعیت زرد قرار دارند.

مجموع بیماران کرونایی در کشور ۲۴۳ هزار و ۵۱ نفر گزارش شده و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر رسیده است.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران