به گزارش پایگاه خبری امیددنا/رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه گفت: وقوع ۲ فقره آتش سوزی در حوزه چنگلوا و منطقه سرچهارمه این شهرستان علاوه بر از بین بردن غلات و پسماندهای زراعی باعث ایجاد خسارت نیز به بادامستانهای این منطقه شده است.

  1. به گزارش پایگاه خبزی امیددنا/رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه گفت: وقوع ۲ فقره آتش سوزی در حوزه چنگلوا و منطقه سرچهارمه این شهرستان علاوه بر از بین بردن غلات و پسماندهای زراعی باعث ایجاد خسارت نیز به بادامستانهای این منطقه شده است.

هدایت‌الله آویزش روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این آتش سوزی از ساعت ۱۶ دیروز از روستای چنگلوا به سمت کارخانه آجر آغاز شد.

وی با اشاره به اعزام نیروهای از همان ساعات اولیه آتش سوزی به منطقه بیان کرد: آتش سوزی منطقه چنگلوا بعد از تلاش بی وقفه نیروهای منابع طبیعی مهار شد.

آویزش تصریح کرد: با توجه به شدت وزش باد کنترل آتش در روستای سرچهارمه به سختی در حال انجام است.

آویزش علت آتش سوزی را نامعلوم اعلام کرد.

۱۰ هزار و ۵۵۵ هکتار از اراضی شیب دار و تپه ماهورهای این شهرستان زیر کشت درخت بادام قرار گرفته است؛ در بازدید سال ۹۳ رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور از کهگیلویه این شهرستان به عنوان منطقه پایلوت بادام کاری در کشور انتخاب شد.

به گفته مسئولان علت انتخاب شهرستان به عنوان پایلوت موقعیت و رشد مطلوب درخت بادام در زمین‌های شیب دار و برداشت زیاد محصول بادام نسبت به سایر استان‌ها اعلام شد.

گونه بادام کشت شده در اراضی سطح شهرستان کهگیلویه از نوع ‘اسکوپاریا’ است.

هر هکتار سطح زیر کشت درخت بادام ثمری سالانه ۴۰۰ کیلوگرم بادام خشک برداشت می‌شود. طرح‌های بادام کاری در حفظ پایداری خاک، سلامت محیط زیست، نفوذ آب به زمین و تقویت سفره‌های آب نقش مهمی دارد.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : یاسوج ایرنا