به گزارش پایگاه خبری-امیددنا:معاون وزیر صمت،عصرپنجشنبه ۱۲تیرماه، همراه با معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، رئیس سازمان صمت و فرماندار کهگیلویه از دو طرح کارخانه آجر و پتروشیمی دهدشت بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری-امیددنا:

سعید زرندی،در این  بازدید  اظهار داشت: هدف از این سفر بررسی آخرین وضعیت پیشرفت طرح‌های نیمه تمام استان و سرمایه‌گذاری‌های در حال شکل گیری و نیز رسیدگی به واحدهایی که مشکل تسهیلات مالی دارند عنوان کرد.معاون طرح و برنامه وزارت صمت تصریح کرد: یکی از معضلاتی که اکثر طرح‌ها با آن مواجه شده‌اند افزایش نرخ ارز است که کارخانه آجر دهدشت هم  در بازگشت وام مشکل دارد.

وی در خصوص برنامه دولت برای حمایت از طرح‌های صنعتی که دچار مشکل مالی هستند، گفت: سه محل برای وام‌های ارزی از سوی دولت تصمیم‌گیری شده است که حساب ذخیره ارزی یکی از این موارد است.

زرندی اضافه کرد: واحدهایی که بدهی ندارند تا پایان شهریور ماه امسال مهلت دارند از حساب ذخیره ارزی مورد اشاره در ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید مشکل خود را پیگیری کنند و موضوع واحدهایی از قبیل کارخانه آجر دهدشت مشمول جزء«دال» قانون بودجه سال ۸۸ نیز دسته‌بندی شده و در دست بررسی است. با بیان اینکه ۱۳۶ واحد از محل حساب ارزی بهره گرفته‌اند، افزود: ۲۱واحد تسویه حساب کردند ۱۱۵واحد در فرایند تسویه با مشکل مواجه شدند  نحوه باز پس دهی وام‌ها در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد.

زرندی تصیرح کرد: نخستین تدبیر برای رفع مشکل این واحدها این بود که با مصوبه ستاد تسهیل ملی تا زمان تعیین تکلیف کامل مشمول حساب غیر جاری نیستند.

معاون وزیر صمت، پیگیری مشکلات کارخانه آجر دهدشت را به عنوان دستاورد بازدید اعلام کرد.

علیرضا اتابک نیز اظهار داشت: این کارخانه در رونق اشتغال شهرستان نقش بسزایی دارد.

فرماندار کهگیلویه گفت: در فاز نخست زمینه اشتغال ۱۴۰ نیروی کار به صورت مستقیم فراهم شده است.وی با بیان اینکه راه‌اندازی فاز دوم منجر به افزایش ظرفیت تولید و اشتغال خواهد شد، اضافه کرد: ۱۳۰ نفر در فاز دوم بکار مشغول خواهند شد.

اتابک گفت: در صورت تأمین نیاز مالی ۱۰ میلیارد تومانی جهش خوبی در اقتصاد شهرستان به وجود می‌آید. تصریح کرد: راه‌اندازی خط دوم کارخانه پیگیری می‌شود.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : صدای جنوب