به گزارش پایگاه خبری-امیددنا: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: بیشترین موارد ابتلا به بیماری کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد در بین زنان خانه‌دار با ۶۴۰ نفر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری-امیددنا:

پرویز یزدان‌پناه روز دوشنبه ۱۶ تیرماه در نشست ویدئوکنفرانس ستاد مدیریت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا کهگیلویه و بویراحمد با معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به روند صعودی بیماری کرونا در این استان، افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۴۲ هزار مراجعه سرپایی به مراکز درمانی استان داشتیم، دو هزار و ۵۱۳ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده و دو هزار و ۳۶۸ نفر ترخیص شدند.

وی با بیان اینکه از ۱۰خرداد تاکنون تعداد مبتلایان به بیماری در استان سه تا چهار برابر افزایش یافته، اظهارکرد: هم‌اکنون ۶۰ بیمار کرونایی و ۱۴۵ مورد  مشکوک یا قطعی کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تعداد بهبودیافتگان کامل بیماری کرونا را یک هزار و ۲۸۲ نفر عنوان و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۵۳۲ نفر در قرنطینه قرار دارد.

ابتلای ۲۲ نفر از کادر بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد به کرونایزدان‌پناه تصریح کرد: تاکنون ۲۲ نفر از همکاران ما در مراکز بهداشتی و درمانی با بیماری کرونا درگیر شده‌اند اما خوشبختانه مرگ و میری نداشتیم.
وی بیشترین موارد ابتلا به بیماری کرونا در استان را در بین زنان خانه‌دار با ۶۴۰ نفر ابتلا عنوان کرد و ادامه داد: پس از آن، افراد دارای شغل‌های آزاد با ۵۳۰ ابتلا در رده بیشترین اقشار مبتلا به کرونا قرار دارند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد میانگین سنی مبتلایان کرونا در این استان را ۳۶ سال عنوان و تاکید کرد: در این میانگین سنی، نوزاد یک ساله تا سالمند ۹۲ ساله هم وجود داشته است.
یزدان‌پناه اظهارکرد: هم‌اکنون شهرستان گچساران در وضعیت قرمز، شهرستان‌های بهمئی، لنده و مارگون در وضعیت سفید، شهرستان‌های بویراحمد و دنا در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های باشت و کهگیلویه در وضعیت زرد قرار دارند.
وی گفت: ۸۱ درصد کسانی که جان خود را در اثر این بیماری از دست دادند، بی‌سواد بوده و ۲۰ نفر بیماری زمینه‌ای داشتند که نشان می‌دهد باید از طبقات با آگاهی کمتر و وضعیت اقتصادی نامساعدتر حمایت بیشتری انجام شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به اینکه حوزه روستایی جایی است که آسیب‌پذیری زیادی داریم، گفت: موارد مثبت در شهرستان دنا، معمولا کارگرانی هستند که از عسلویه می‌آیند.
یزدان‌پناه عنوان کرد: برخی از مواردی که در شهرها مثبت است و باید در قرنطینه خانگی باشند متاسفانه با رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و حضور در خیابان و حتی مناطق روستایی سبب آلوده کردن سایر افراد می‌شوند.
وی از سفر معاون درمان دانشگاه به گچساران برای بررسی علل افزایش مرگ و میر در این شهرستان خبر داد و تاکید کرد: در مورد تجمعات از روز نخست مرتب توصیه کردیم که با رعایت دستورالعمل‌ها باشد اما ستاد کرونا باید تصمیم قاطعی بگیرد که برای استان لازم‌الاجرا باشد.
به گزارش پایگاه خبری-امیددنا، سرپرست دانشگاه علوم پزشک یاسوج بیان کرد: اگر به تجمعات نظم ندهیم، هر کاری هم که انجام دهیم نتیجه‌ای نمی‌گیریم، ضمن اینکه سازمان صمت باید فشار بیشتری به اصناف برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وارد کند.

  • نویسنده : میری
  • منبع خبر : ایسنا نیوز