حسین کلانتری در نشست ویدئوکنفرانس ستاد استانی مدیریت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا با حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و مقام معین استان کهگیلویه و بویراحمد ، اظهار داشت: در ۶۱ جلسه گذشته این ستاد، ۷۰۵ تصمیم برای کاهش آسیب ‌ها و مدیریت و کنترل بیماری کرونا در استان گرفته شد که ۶۹۶ مورد […]

حسین کلانتری در نشست ویدئوکنفرانس ستاد استانی مدیریت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا با حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و مقام معین استان کهگیلویه و بویراحمد ، اظهار داشت: در ۶۱ جلسه گذشته این ستاد، ۷۰۵ تصمیم برای کاهش آسیب ‌ها و مدیریت و کنترل بیماری کرونا در استان گرفته شد که ۶۹۶ مورد اجرایی و ۹ مصوبه در دست اقدام است.

وی افزود: تا ۱۰ خرداد، شرایط مطلوبی به لحاظ کنترل بیماری داشتیم به طوری که مجموع آمار مبتلایان این بیماری در استان، ۶۸۰ نفر و کل فوتی‌ ها ۹ نفر بود و بهترین وضعیت کنترل بیماری را در کشور داشتیم اما برخی آزادسازی ‌ها و جدی گرفته نشدن رعایت دستورالعمل‌ها توسط گروه‌ های مختلف، سبب افزایش ابتلا به این بیماری شد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: علاوه بر این، استان ما در مجاورت چهار استان بوشهر، خوزستان، فارس و چهارمحال و بختیاری قرار گرفته که دو استان در وضعیت قرمز و دو استان در وضعیت هشدار است و مجموع این عوامل در یک ماه گذشته، سبب افزایش حدود سه برابری مبتلایان در استان ما شده است.

کلانتری بیان اینکه: وضعیت شیوع بیماری در کشور در هر یک صد هزار نفر، ۲۸۷ نفر بوده که این آمار در استان ما به ۲۸۱ نفر در هر یک صد هزار نفر رسیده که تقریبا با میانگین کشوری برابر است.

وی با اشاره به اینکه میانگین آمار فوتی‌ ها در کشور حدود ۱۴ فوتی به ازای هر یک صد هزار نفر و در استان ما سه فوتی در هر یک صد هزار نفر داریم، گفت: به طور میانگین در کشور به ازای هر یک صد هزار نفر از دو هزار و ۲۰۰ نفر  است کرونا گرفته شده، این در حالی است که در استان ما به ازای هر صد هزار نفر از دو هزار و ۴۰۰ نفر، تست گرفته شده این.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد ابراز کرد: تاکنون ۱۷ هزار نمونه از بیماران مشکوک به کرونا در استان گرفته شده و مجموع فوتی‌ها ۲۱ نفر بوده که از این تعداد، ۲۰ نفر بیماری زمینه‌ای داشتند.

کلانتری با بیان اینکه هم‌اکنون ۶۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری بوده و هشت بیمار هم تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، عنوان کرد: مجموع آمار مبتلایان در استان از ابتدای  شیوع بیماری، یک هزار و ۹۸۰ نفر بوده است.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی، سه عامل قرار گرفتن در بین چهار استان با وضعیت هشدار و قرمز، بازگشایی‌ها و مجالس ترحیم، تدفین و تشییع و مجالس عروسی از عوامل افزایش ابتلا به کرونا در استان بوده است، گفت: بر اساس مصوبات ستاد مقابله با بیماری کرونا، تالارهایی که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند پلمپ شده و با آنها برخورد قانونی می‌شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد مراسمات ترحیم و عروسی را از عوامل مهم شیوع کرونا در این استان عنوان کرد و گفت: تجمع برای برگزاری مراسم‌ها حتی در منازل شخصی ممنوع بوده و نیروی انتظامی باید شخص متخلف را به دادگاه معرفی کند.

وی از اجباری بودن استفاده از ماسک در ادارات و نهادهای استان بر اساس تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا خبر داد وافزود: معاون توسعه را موظف کردیم که از همه ادارات و نهادها سرکشی کند، هیچ کارمندی حق ندارد بدون ماسک در ادارات حضور یابد و در صورت عدم استفاده از ماسک، از ورودش جلوگیری شده و به تخلفات اداری معرفی می‌شود.

کلانتری با تاکید بر اینکه هیچ دستگاه و نهادی حق ندارد به ارباب رجوعی که از ماسک استفاده نکرده، خدمات ارائه دهد، گفت: دستگاه‌ هایی که عملکرد آنها در بحث مدیریت بیماری کرونا مطلوب نباشد در جشنواره شهید رجایی اجاره رقابت به آنها داده نمی ‌شود.

وی عنوان کرد: کمبودها و نواقصی در استان وجود دارد که امیدواریم در اعتباری که برای مدیریت بیماری کرونا اختصاص داده شده، بتوانیم بخشی از این نیازمندی‌ ها و زیرساخت‌ ها را تامین کنیم که این موارد را به صورت حضوری گزارش می‌ دهیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه نظام سلامت در استان ما نوپا است و زیرساخت‌ ها و ظرفیت‌های درمانی استان‌های همجوار را ندارد، بیان کرد: ظرفیت بیمارستان ‌ها و تیم پزشکی ما محدود است و مردم باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که اگر پرسنل ما خسته شدند چه کسی باید به آنها خدمات ارائه دهد؟
نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تکلیف است و ما در مقابل جان دیگران مسئول هستیم.

وی با تاکید بر تقویت بخش کرونایی بیمارستان گچساران از لحاظ پزشک مقیم، گفت: ما دنبال رفتار مقابله‌ ای نیستیم اما سلامت مردم  برای ما اولویت بوده و جایی که دستورالعمل‌ ها رعایت نشود باید برخورد انجام شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: هر جایی که دانشگاه علوم پزشکی اعلام کند که تالار یا باغ‌ تالاری خلاف دستورالعمل‌ های ستاد مدیریت پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا عمل می‌ کند، سریع نیروی انتظامی وارد عمل شده و به دستگاه قضایی معرفی شود.

وی بیان کرد: مصوب کردیم دانشگاه علوم پزشکی به صورت روزانه، لیست کرونایی ‌های هر شهرستان را محرمانه به فرماندار هر شهرستان اعلام کند و به فرمانداران تکلیف کردیم که بر روی افرادی که قرار است در قرنطینه خانگی باشند، نظارت داشته باشند.
کلانتری در بخش دیگری از سخنانش، عنوان کرد: تاکید کردیم بسته‌ های حمایتی به افراد نیازمند و در قرنطینه خانگی تحویل داده شود که نیازی نباشد به سطح خیابان بیایند.
وی با بیان اینکه اکنون در وضعیت حساسی قرار داریم، بیان کرد: انتظار می رود مردم با مشارکت و همراهی خود ما را برای مقابله با این ویروس یاری کنند.
کلانتری تاکید کرد: با افرادی که با سهل انگاری خود موجب انتقال کرونا به سایر مردم می شوند به طور قطع برخورد می شود.
وی با تاکید بر اینکه بدون هیچ مماشاتی با خاطیان برخورد می شود، تصریح کرد: بر سر جان مردم با کسی ملاحظه و تعارف نداریم.

**ربیعی**